Szukaj

Amazonia: przyczyna zanieczyszczeń atmosferycznych?

Podziel się
Komentarze0

Amazonia zawsze była uważana za zielone płuca planety. Ale ten stary las, niszczony dziś przez nieustającą deforestację, może wkróte stać się największym światowym producentem dwutlenku węgla.Lasy amazońskie, wielcy regulatorzy klimatu?

Niekoniecznie. Albowiem, według ostatniego badania, opublikowanego w dniu 18 stycznia 2012 roku w naukowym przeglądzie Nature, sytuacja ta może się obrócić o 180 stopni.

Te stare lasy tropikalne mogą stać się wielkim producentem gazów cieplarnianych. Ale nie same z siebie – jak zwykle, winna jest tu działalność człowieka i wylesianie.

Etap przejściowy

Oto naukowe wyjaśnienie. W ciągu 50 lat, Brazylia doświadczyła ogromnej eksplozji demograficznej. Jej populacja przeszła z 6 milionów do 25 000 000 ludzi, co w sposób znaczący zwiększyło zapotrzebowanie na drwa na ogrzewanie, a także na tereny rolnicze.


Z powodu wylesiania, czysty bilans basenu Amazonki ma tendencję do przechodzenia z możliwego źródła dwutlenku węgla pod koniec XX wieku, do czystego źródła dwutlenku węgla aktualnie, jak wyjaśnia artykuł zamieszczony on line przez francuski Le Monde.

A jednak, lasy tropikalne są dziś uważane za kluczowy czynnik w walce z ociepleniem klimatycznym. Główne ogniwo w łańcuchu życia roślinnego, zwierzęcego, ludzkiego i planetarnego, zapewniają one absorpcję dwutlenku węgla z atmosfery. Ale kiedy drzewa są niszczone, albo kiedy strefa jest wylesiana, węgiel wraca do atmosfery, zwiększając w ten sposób efekt cieplarniany.

Biomasa w lesie amazońskim zawiera jakieś 100 000 000 000 ton węgla, co jest równe ponad dziesięciu latom emisji światowych z paliw kopalnych, podkreślają badacze. Stąd też znaczenie tych prac badawczych.

Las amazoński może oprzeć się suszom sezonowym i umiarkowanym, ale ta zdolność do odporności może być przekroczona. I tak się stało w czasie ciężkich naturalnych albo doświadczalnych suszy, co wskazało na ryzyko utraty węgla, jeżeli susza zwiększa się wraz z ociepleniem klimatycznym, podsumowują naukowcy.

Komentarze do: Amazonia: przyczyna zanieczyszczeń atmosferycznych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz