Szukaj

Alkomaty - odpady niebezpieczne, według Robin des Bois

Podziel się
Komentarze0

Produkty zawierające dichromian potasu, sklasyfikowane jako rakotwórcze i szkodliwe dla środowiska, to miliony alkomatów, które po rocznym użytkowaniu nie powinny być wyrzucane w dowolnym miejscu. Należy rozwinąć specjalistyczny sektor recyklingu, stwierdza francuska organizacja pozarządowa Robin des Bois.Alkomaty, obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu we Francji od 1 lipca tego roku, wyrzucane zazwyczaj do kosza, stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska, ze względu na zawarte w nich substancje rakotwórcze, ostrzega organizacja Robin des Bois.

Opowiada się ona za specjalnie utworzonym sektorem odzyskiwania, takim samym jak w przypadku akumulatorów lub żarówek .

"Każdy jednorazowy alkomat zawiera około 1 grama chromu 6, czyli substancji sklasyfikowanej jako rakotwórcza," mówi prezes związku, Jacky Bonnemains.

Działanie tego niewielkiego przyrządu opiera się na reakcji dwuchromianu potasu, o kolorze pomarańczowym, z alkoholem etylowym, który uwalnia niebiesko-zielone jony chromu (i kwasu octowego). To właśnie dwuchromian potasu jest ewidentnie toksyczny dla ludzkiego zdrowia i środowiska.


Szacuje się, że rocznie zużywa się 30 mln alkomatów, co stanowi około 30 ton chromu 6 do utylizacji. Dla porównania: w 2010 r zakłady przemysłowe wytworzyły 622 kg chromu.

Nie wyrzucaj alkomatu do kosza na śmieci

Wyrzucanie zużytych alkomatów do zwykłego kosza na śmieci lub do zbiorników na sztuczne odpady, jak to jest zalecane, stałoby się niebezpieczną praktyką dla środowiska i zdrowia publicznego - mówi organizacja Robin des Bois.

Spalane odpady z alkomatów obciążają chromem zadymione powietrze, a popiół powstały ze stałych odpadów w procesie ich spalania w wysypiskach zanieczyszcza wody i środowisko naturalne.

Według opinii organizacji Robin des Bois, rozwiązaniem jest stworzenie strefy zbiórki, gdzie producenci byliby zachęcani do rozwijania ekoprojektu dla swojego produktu, przyczyniając się do jego odzyskania.

Z braku nowego sektora, zużyte alkomaty mogłyby przynajmniej być  włączone do istniejących stref utylizacji specjalnie rozproszonych odpadów (DDS), a to znaczy, że odpady z produktów stanowiących zagrożenie dla zdrowia i środowiska, takie jak rozpuszczalniki, farby, lakiery, gaśnice przeciwpożarowe można by utylizować wraz z odpadami medycznymi.

Od 1 lipca, każdy pojazd silnikowy podróżujący po drogach francuskich, z wyjątkiem motorowerów (o pojemności mniejszej niż 50cm3 i maksymalnej prędkości 45km/h), musi być wyposażony w alkomaty chemiczne lub elektroniczne.

W przypadku naruszenia przepisu grozi kara grzywny 11 euro. Ustawa wejdzie w życie dopiero 1 listopada 2012 roku.

Komentarze do: Alkomaty - odpady niebezpieczne, według Robin des Bois

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz