Szukaj

Świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens)

Wolna sprzedaż suplementów świerzbca właściwego generalnie jest zakazana, ponieważ roślina ta zawiera levodopę. Świerzbiec właściwy jest rośliną strączkową pnącą, rosnącą w regionach tropikalnych (Indie, Afryka, Ameryka – Ameryka Centralna, Ameryka Południowa oraz Karaiby). W Indiach i w Brazylii, ludzie posługują się tą rośliną, aby uśmierzyć objawy choroby Parkinsona.

Świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens) źródło: wikipedia

W Indiach, stosuje się ją również w leczeniu zaburzeń erekcji oraz aby uśmierzyć całe mnówstwo innych dolegliwości, takich jak dyzenteria albo guźlica.


W krajach, gdzie świerzbiec właściwy jest w wolnej sprzedaży, w Stanach Zjednoczonych, na przykład, producenci oraz dystrybutorzy dają wiele zapewnień, nieudokumentowanych zresztą naukowo: przede wszystkim, podkreślają oni korzystne właściwości tej rośliny na poziomie libido, na poziomie układu nerwowego, a także na poziomie produkcji hormonów wzrostu (właściwości przeciwko starzeniu). Wszystko to, jeśli chodzi o działanie u ludzi, pozostaje do udowodnienia.


Części wykorzystywane: groszek oraz część wewnętrzna strączka.


Służy do ...
  • leczenie choroby Parkinsona.
W medycynie tradycyjnej:
  • leczenie choroby Parkinsona;
  • leczenie niepłodności męskiej;
  • leczenie zaburzeń erekcji;
  • leczenie pasożytów wewnętrznych; 
  • leczenie braku menstruacji;
  • leczenie bolesnych menstruacji;
  • leczenie cukrzycy;
  • stymulowanie libido;
  • wzmacnianie organizmu. 

Dawkowanie:
informacje są niewystarczające, aby zasugerować odpowiednią dawkę.


Uwaga:
leczenie choroby Parkinsona powinno się obywać pod nadzorem lekarskim.


Przeciwwskazania: zawartość levodopa (albo L-dopa) w świerzbcu właściwym sprawia, że rośliny tej należy unikać w przypadku zaburzeń sercowo naczyniowych, zaburzeń wątrobowych albo zaburzeń psychicznych, cukrzycy, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz raka skóry. Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią również powinny unikać tej rośliny.


Działanie niepożądane:
czasami, mdłości, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bezsenność, zaburzenia ruchowe, napady dyskinetyczne (zaburzenia w wykonywania ruchu).


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
działanie świerzbca właściwego może dodać się do działania innych roślin i supelementów, które mają właściwości hipoglikemizujące albo hipotensyjne. Witamina B6 oraz kava mogą zmniejszać działanie dopaminy, która jest zawarta w świerzbcu zwyczajnym.


Interakcje z lekarstwami: zawartość lewodopy w świerzbcu zwyczajnym może sprowokować interakcje z następującymi lekarstwami: leki anestetyczne, leki antydepresyjne, leki trójcykliczne, leki antypsychotyczne, leki hipotensyjne, leki hipoglikemizujące, oraz inhibitory monoaminooksydazy (IMAO).


W medycy klasycznej, lewodopa stanowi podstawowe leczenie choroby Parkinsona, co potwierdza zasadność tradycji ajurwedyjskiej (tradycyjna medycyna hinduska), która leczy tę chorobę przy pomocy świerzbca od tysięcy lat.

Komentarze do: Świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz