Szukaj

Psyllium (Plantago ovata)

Od tysiącleci już, ziarna psyllium oraz ich otoczka, są stosowane jako środek przeczyszczający. W rzeczywistości, włókna, które w sobie zawierają, mają właściwości absorbowania wielkiej ilości wody, co plasuje je w kategorii masowych środków przeczyszczających. Nasiona - czarne, brunatne albo jasne w zależności od gatunku, są maleńkie, stąd więc ich nazwa: po grecku, psyllia oznacza „pchłę”. 

Psyllium (Plantago ovata) źródło: wikipedia

Eksperci zgadzają się co do tego, że psyllium, niezależnie czy chodzi o ziarna ciemne, czy jasne, zawdzięcza swoje właściwości lecznicze śluzowi, który w sobie zawiera. Śluz ten jest substancją roślinną, która puchnie w kontakcie z wodą, dając kleisty płyn.

Poza gatunkiem Plantago, który jest przedmiotem tego artykułu, możemy również uważać, że inne gatunki psyllium również posiadają podobne właściwości lecznicze, biorąc pod uwagę to, iż zawierają one te same ilości oraz ten sam typ śluzu.


Części wykorzystywane:
nasiona oraz ich otoczka.

Służy do ...

  •  zwalczanie zatwardzeń;
  •  lekka redukcja poziomu cholesterolu we krwi (w połączeniu z dietą niskotłuszczową);
  •  zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym;
  •  leczenie biegunek;
  •  uśmierzanie objawów zespołu drażliwego jelita;
  •   redukowanie poziomu glikemii w postaci cukrzycy;
  •  uśmierzanie objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
  •   zapobieganie chorobie wieńcowej. 

Dostępność:
psyllium jest sprzedawana w postaci całych ziaren w sklepach z produktami naturalnymi oraz w sklepach zielarskich. Można również dostać ją w proszku, w postaci różnych preparatów dostępnych w handlu, w aptekach.


Jak: kiedy zażywamy nieprzetworzone ziarna, należy je wcześniej namaczać przez kilka godzin w letniej wodzie, zanim je skonsumujemy. Jeśli zażywamy proszek, wystarczy wymieszać produkt z wodą albo z sokiem i wypić w ciągu kilku kolejnych minut.


Uwaga: samoleczenie w przypadku cukrzycy może spowodować bardzo poważne problemy. Kiedy podejmujemy leczenie, które ma na celu modyfikację poziomu glukozy we krwi, należy z bardzo bliskiej odległości obserwować poziom glikemii.


Konieczne jest również uprzedzenie swojego lekarza, aby mógł on, jeśli zaistnieje taka potrzeba, dostosować posologię klasycznych leków hipoglikemizujących. Kiedy zażywamy psyllium, ważne jest, tak jak w przypadku wszystkich włókien przeczyszczających, aby dużo pić, co pozwoli uniknąć obstrukcji przewodu pokarmowego.


Przeciwwskazania:
nie należy nigdy zażywać psyllium albo innych włókien przeczyszczających, jeśli mamy powód, żeby wierzyć, iż cierpimy na obstrukcję dróg trawiennych.


Działanie niepożądane:
podrażnienie żołądka oraz podrażnienia jelit, ale rzadkie. Niektóre osoby mogą mieć reakcję alergiczną.

Interakcje z innymi roślinami i suplementami
: nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
  • leki antycukrzycowe - do przedyskutowania z lekarzem.
  • Lit – psyllium zmniejsza absorpcję litu, a więc i jego skutecz

Komentarze do: Psyllium (Plantago ovata)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz