Szukaj

Przepękla ogórkowata (Momordica charantia)

Roślina ta nazywana jest również balsamką ogórkowatą albo gorzkim melonem, karelą, karavellą, kathillą. Przepękla ogórkowata jest rośliną jednoroczną, rosnącą w regionach tropikalnych, produkującą owoce nazywane ogórkami (ich kolor zmienia się od jasnozielonego do żółtego).

Przepękla ogórkowata (Momordica charantia) źródło: wikipedia


W Indiach, owoc jeszcze zielony wchodzi w skład wielu tradycyjnych dań, przede wszystkim w skład niektórych sosów. Przepęklę je się również w wielu innych krajach azjatyckich, tak samo w Afryce oraz w Ameryce Południowej. Na Zachodzie, roślinę tę można znaleźć w znacznej mierze w sklepach z azjatyckim jedzeniem.


Do tego dodaje się całe mnóstwo właściwości, które zwalczają takie dolegliwości jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, problemy skórne, bóle menstruacyje, dyzenteria, malaria, robaki, etc.


We wszystkich krajach, gdzie rośnie przepękla, przypisuje jej się wiele właściwości – przede wszystkim, ma ona być afrodyzjakiem. Ale naukowcy interesują się zwłaszcza jej tradycyjnym zastosowaniem w regulowaniu poziomu glukozy u ludzi cierpiących na cukrzycę. Jeszcze dzisiaj, w niektórych krajach, takich jak Meksyk, cukrzycę leczy się przepisując sok ze świeżych owoców przepękli.


Części wykorzystywane:
W przeszłości, używano wszystkich części rośliny w celach leczniczych. Jednakże, wydaje się, że to właśnie owoce zawierają największe ilości substancji aktywnych.

Służy do ...

  • redukowania poziomu glukozy we krwi u osób chorujących na cukrzycę.


Dostępność:
poza świeżymi owocami, można dostać ekstrakty suche (same, albo skombinowane z innymi roślinami) w kapsułkach, tak samo jak i w proszku pochodzącym z odwodnionego soku.
Uwaga: cukrzyca jest chorobą ciężką, której leczenie wymaga nadzoru lekarskiego. Samoleczenie, bez nadzoru, może spowodować poważne zagrożenia.


Ostrzeżenie:
w owocach, w nasionach oraz w otoczkach owoców przepękli ogórkowatej znajdują się substancje toksyczne. Nie dawać przepękli ogórkowatej dzieciom bez zalecenia lekarskiego.


Przeciwwskazania:
nie używać przepękli ogórkowatej w okresie ciąży, ponieważ roślina ta może spowodować poronienie.


Działanie niepożądane:
rzadko, lekki dolegliwości żołądkowo-jelitowe, kiedy bierzemy przepęklę w zbyt dużych dawkach.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami: jej działanie może dodać się do tych roślin i suplementów, które służą do obniżania poziomu cukru we krwi (hipokligemizujące).


Interakcje z lekarstwami:
działanie przepękli ogórkowatej może dodać się do działania tych leków, które obniżają poziom cukru we krwi (hipokligemizujące). Owoce przepękli ogórkowatej zawierają składnik podobny do insuliny, polipeptyd P (zastrzyki z którego podawane pacjentom chorującym na cukrzycę), powodują znaczący spadek poziomu glukozy we krwi, w ciągu kilku godzin. Owoc może również wzmocnić działanie leków hipoglikemizujących doustynych, takich jak chloropropamid, metformina oraz glibenklamid.

Komentarze do: Przepękla ogórkowata (Momordica charantia)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz