Szukaj

Palma Serenoa repens

U Indian północnoamerykańskich żyjących na Półwyspie Floryda, czyli plemienia indian Seminole, jagody palmy Serenoa repens były stosowane jako produkt pokarmowy, a także jako lekarstwo, między innymi przeciwko dolegliwościom układu moczowego u mężczyzn. Lekarze amerykańscy następnie przyjęli tę roślinę w terapii łagodnego przerostu prostaty, czyli dolegliwości, która dotyka ponad połowę mężczyn powyżej 60 roku życia.

Palma Serenoa repens źródło: wikipedia

Ale, to właśnie lekarze francusy opracowali, w latach sześćdziesiątych XX wieku, ekstrakt lipofilny (z olejami). We Francji, w Niemczech, w Austrii, we Włoszech przede wszystkim, ekstrakt ten jest przepisywany w pierwszej linii w leczeniu łagodnego przerostu prostaty.


W Europie, ekstrakt Serenoa repens jest równie często łączony z ekstraktem z pokrzywy, ponieważ roślina ta również ma korzystne działanie w przypadku dolegliwości układu moczowego. Ekstrakt z palmy Serenoa repens jest również łączony z ekstraktem ze śliwy afrykańskiej albo nasionami dyni.


Nie znamy dokładnie mechanizmu działania palmy Serenoa repens. Jednakże, uważa się generalnie, że dokładnie tak samo jak i lekarstwa klasyczne, roślina ta nie pozwala albo zmniejsze konwersję testosteronu w dihydrotestosteron, który jest substancją biorącą udział w rozwoju łagodnego przerostu prostaty. Palma Serenoa repens ma mieć również działanie antyzapalne.


Części wykorzystywane: jagody.


Służy do ...


  • Sama palma Serenoa repens: leczenie łagodnego przerostu prostaty.

Palma Serenoa repens skombinowana z korzeniem pokrzywy: uśmierzanie problemów układu moczowego związanych z łagodnym przerostem prostaty (faza I i faza II).


Bez działań niepożądanych: liczne badania wykazały skuteczność ekstraktu znormalizowanego z palmy Serenoa repens, tak samo jak i brak działania na funkcje seksualne (takie jak na przykład zaburzenia ejakulacji związane z klasycznymi lekami). Badania porównawcze nawet ujawniły, że palma Serenoa repens była równie skuteczna co niektóre lekarstwa przepisywane na receptę (finasteryd, chlorowodorek tamzulozyny, etc.).


Dostępność: należy wybierać raczej produkty zidentyfikowane jako znormalizowany ekstrakt lipofilny (ekstrakt oleisty), który zawiera od 85% do 95% kwasów tłuszczowych i steroli. To właśnie ten ekstrakt był najlepiej przebadany.


Uwaga:
działanie ekstraktu palmy Serenoa repens można odczuć dopiero po 4-6 tygodniach po rozpoczęciu leczenia.


Ostrzeżenie
: leczenie łagodnego przerostu prostaty powinno przebiegać pod nadzorem lekarskim. Samoleczenie jest stanowczo odradzane.


Przeciwwskazania: kobiety ciężarne oraz kobiety karmiące piersią nie powinny zażywać palmy Serenoa repens.


Działanie niepożądane:
rzadko, lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Należy konsumować ekstrakt z palmy Serenoa repens wraz z posiłkiem.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
nieznane.

Komentarze do: Palma Serenoa repens

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz