Szukaj

Notoginseng (Panax pseudoginseng)

Istnieje wiele różnych odmian żeń szenia, i nie wszystkie mają takie same właściwości. Tak jak inne żeń szenie, notoginseng jest korzeniem i jest powszechnie stosowany w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Panax notoginseng jest odmianą Panax pseudoginseng, który sam jest członkiem gatunku słynnych żeń szeni.

Notoginseng (Panax pseudoginseng) źródło: wikipedia


Notoginseng oraz pseudoginseng wydają się mieć podobne właściwości, a Tradycyjna Medycyna Chińska stosuje je zamiennie. Tradycyjne użycie notoginseng dotyczy przede wszystkim problemów związanych z krążeniem krwi, z krwotokami oraz z koagulacją:
  • krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne,
  • bolesne krwiaki,
  • poprawa krążenia krwi, etc.

W Chinach, notoginseng to podstawowy środek w przypadku zranień, krwawienia oraz urazów. Przede wszystkim używany jest w okładzie, który aplikuje się bezpośrednio na zranioną tkankę, aby zatrzymać krwawienie i ulżyć w ostrym bólu.


W użytku zewnętrznym, notoginseng jest często oferowany w postaci kapsułek, z powodu jego silnego gorzkiego smaku. Możemy również używać surowej rośliny w naparze. Ale lepiej jest konsumować tę roślinę dodając ją do rosołu z kury, który załagodzi jej smak.


Surowy i zredukowany do pudru, korzeń jest używany drogą zewnętrzną do zatrzymywania krwotoków. Korzenie notoginseng mogą być gotowane w zupie, ale mają one bardzo silny gorzki smak.


Części wykorzystywane:
korzeń.


Służy do ...


Tradycyjna Medycyna Chińska:
  •  leczenie anginy piersiowej, w połączeniu z innymi roślinami;
  •  zatrzymywanie krwotoków (wewnętrznych i zewnętrznych);
  •  leczenie krwiaków;
  •  zachowywanie dobrych funkcji serca oraz układu krążenia.

Dostępność:
można dostać suszony notoginseng w sklepach zielarskich, czasami w proszku, albo w kapsułkach. Pastylki z korzenia notoginseng są także oferowane na rynku.


Notoginseng to również jeden ze składników pewnego preparatu farmakopei chińskiej (Zheng Gu Shui), dostępnego w wolnej sprzedaży, który jest używany do leczenia kontuzji, skręceń, złamań oraz innych urazów. Jeśli chodzi o dawkowanie i sposób użycia, najlepiej skonsultować się z lekarzem praktykującym Tradycyjną Medycynę Chińską.


Ostrzeżenie:
w przypadku osób cierpiących z powodu zaburzeń sercowo-naczyniowych, należy w wielką ostrożnością stosować notoginseng.


Przeciwwskaznia:
notoginseng ma zdolność „rozkładania” skrzepów krwi. Jest przeciwskazany w przypadku ciąży.
Działanie niepożądane: możliwość alergii. Niekiedy, dyskomfort w jamie brzusznej oraz mdłości.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
notoginseng może zwiększać efekt działania roślin, które wzmacniają skurczanie mięśnia sercowego oraz tych, które mają działanie antykoagulacyjne.


Interakcje z lekarstwami:
notoginseng może zwiększać efekt działania leków, które wzmacniają skurczanie mięśnia sercowego oraz tych, które mają działanie antykoagulacyjne.

Komentarze do: Notoginseng (Panax pseudoginseng)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz