Szukaj

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra)

Lukrecja gładka to roślina z rodziny strączkowatych, oryginalnie pochodząca z regionów Morza Śródziemnego. Od zawsze, ludzie stosowali korzenie lukrecji gładkiej, zarówno jako pożywienie, jak i lekarstwo. Zresztą, roślina ta wchodzi w skład całego mnóstwa różnych tradycyjnych preparatów medycznych.

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) źródło: wikipedia


Nie mylić: anyż gwiazdkowy (Illicium verum, anyż gwiaździsty, badian właściwy), posiada smak podobny do smaku lukrecji gładkiej, ale nie ma takich samych właściwości.

Służy do ...

  •  leczenie dolegliwości trawiennych (palenie w żołądku, niestrawność) w połączeniu z innymi roślinami;
  •  leczenie wrzodów żołądka oraz dwunastnicy;  
  •  stymulacja systemu odpornościowego;  
  •  leczenie żółtaczki;  
  •  leczenie aft;  
  •  leczenie chorób skóry (egzema, opryszczka, łuszczyca, zapalenie skóry...);  
  •  leczenie zapaleń układu oddechowego (zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, katar, zapalenie tchawicy);  
  •  zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy.

Ostrzeżenie: korzeń lukrecji gładkiej zawiera glicyryzynę, która, zażywana w wielkich ilościach, moża spowodować retencję płynów w tkankach, zwiększyć ciśnienie tętnicze oraz przyczynić się do utraty potasu z organizmu. Aby zredukować ryzyko takiego działania, ekstrakty z lukrecji, przeznaczone do celów medyczynych na dłuższą metę, są pozbawiane glicyryzyny (DGL – deglycyrrhizinated licorice).


Uwaga:
fakt konsumowania lukrecji nie pozbawionej glicyryzyny w wielkich dawkach albo wielkich ilości produktów oraz pożywienia aromatyzowanego lukrecją, przez ponad 6 tygodni, może prowadzić do zatrucia.

Przeciwwskazania: odradza się używanie lukrecji w przypadku zapalenia dróg żółciowych, marskości wątroby, hipertonii, niedoboru potasu, ciężkiej niewydolności nerek.
  • Ciąża – nadmiar glicyryzyny w okresie ciąży może spowodować przedwczesny poród.

Działanie niepożądane:
glicyryzyna z lukrecji może, kiedy jest spożywana w sposób stały w nadmiarze  (ponad 6 tygodni), wywołać symptomy zatrucia, takie jak bóle głowy, stan letargu, nadciśnienie, zatrzymywanie wody i sodu, utrata potasu.

Lukrecja niepozbawiona glicyryzyny, zażywana w wielkich ilościach, może spowodować spadek testosteronu oraz zaostrzyć impotencję, niepłodność oraz spadek pożądania seksualnego u mężczyzn.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
teoretycznie, rośliny i suplementy, które mają działanie przeczyszczające i moczopędne, i te, które wpływają na ciśnienie tętnicze, mogą zaostrzyć niepożądane działanie lukrecji.


Interakcje z lekarstwami: digitalina i jej pochodne (wrażliwość na digitalinę może zostać zaostrzona przez zażywanie lukrecji), leki diuretyczne pętlowe i tiazydowe (lukrecja i glicyryzyna może spowodować bardzo poważną utratę potasu), kortykosteroidy (działanie tych leków, zarówno korzystne, jak i niepożądane, może być zaostrzone przez zażywanie lukrecji), doustne leki antykoncepcyjne (mogą one zwiększyć wrażliwość na glicyryzynę).

Komentarze do: Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz