Szukaj

Konopie siewne (Cannabis sativa) – olej i nasiona

Istnieje wiele różnych odmian konopi, których nazwa łacińska brzmi Cannabis sativa. Marihuana, która zawiera w sobie potężne ilości THC (tetrahydrokannabinol, halucynogenny związek chemiczny), jest jedną z nich. Odmiany „przemysłowe” albo „rolnicze” konopi zawierają mało THC.

Konopie siewne (Cannabis sativa) – olej i nasiona źródło: wikipedia


Konopie siewne mogą osiągnąć nawet 7 m wysokości. Rosną dziko w wielu regionach świata. Prawdopodobnie pochodzą z Azji centralnej, ale można je znaleźć także w Chinach, w Indiach, w Amreryce Północnej... Od dawna używa się włókien z ich łodyg do produkcji, między innymi, olinowania i żagli do statków, a także papieru i ubrań.

Olej i nasiona. To właśnie kwasy tłuszczowe omega-3 sprawiają, że nasiona konopi siewnych są tak interesujące z punktu widzenia odżywiania. Ich spożywanie sprzyja równowadze między omega-3 i omega-6.

Fakt, że olej ten zawiera również 2% kwasu gamma-linolenowego, jest jeszcze bardziej interesujący, ponieważ niektóre osoby nie są zdolne do syntezowania tej substancji z omega-6. Potrzebują więc bezpośredniego źródła.
Niełuskane ziarna konopi są jadalne, ale są bardzo ostre.

Producenci dorzucają je, po krótkim prażeniu, do niektórych produktów: można dodawać nasiona konopi do każdego rodzaju dań (sosy do sałatek, sosy do mięs, dipy, babeczki...). Jeśli chodzi o olej z konopi, stosuje się go do sosów albo do nadawania zapachu daniom po ugotowaniu. Ponieważ zawiera on bardzo wrażliwe kwasy omega-3, nie nadaje się on do gotowania.

Dostępność:
olej z konopi możemy znaleźć w sklepach z produktami naturalnymi. Jest on bardzo drogi. Należy wybierać olej tłoczony na zimno, którego proces wytwarzania zachowuje cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Istnieją również, na rynku, kapsułki z olejem z nasion konopi.

Ostrzeżenie:
tak samo jak wszystkie produkty bogate w omega-3, nasiona łuskane i olej z konopi łatwo ulegają oksydacji, kiedy mają kontakt z powietrzem albo ciepłem. Utlenione kwasy tłuszczowe są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też zaleca się kupowanie oleju w małych ilościach (250 ml, na przykład).

Dopóki zawartość jest zamknięta, olej można przechowywać do 10 miesięcy. Kiedy butelka zostanie otwarta, olej można przechowywać około 2 miesiące w lodówce. Całe nasiona można przechowywać dłużej niż łuskane, ponieważ łupinka chroni kwasy tłuszczowe przed utlenieniem. Ziarna łuskane, kiedy tylko pojemnik jest otwarty, można przechowywać w lodówce maksymalnie do 6 miesięcy.

Przeprowadzono niewiele badań na ludziach odnośnie konopi jadalnych. Jednakże, ponieważ olejek i nasiona zawierają sporo omega-3, naukowcy interesują się ich potencjalnym działaniem prewencyjnym, pod kątem chorób kardiowaskularnych. Jak również, szczególny profil lipidowy oleju z konopi sprawił, iż naukowcy zainteresowali się nim jako środkiem służącym do leczenia egzemy.

Działania niepożądane: nieznane.

Komentarze do: Konopie siewne (Cannabis sativa) – olej i nasiona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz