Szukaj

Guarana (Paullinia cupana)

Guarana to krzew pochodzący z Ameryki Południowej, którego ziarna zawierają więcej kofeiny niż ziarna kawy. Nazwa rośliny pochodzi od nazwy Guarani, czyli plemienia Indian z Amazonni, którzy konsumowali ją w okresach nieurodzaju, aby lepiej zagłuszyć głód.

Guarana (Paullinia cupana) źródło: wikipedia

W naszych czasach, ekstrakt z guarany wchodzi w skład wielu napojów gazowanych oraz napojów energetyzujących. Używa się ją również jako składnik produków dostępnych w handlu, mających wspomagać odchudzanie. Jej działanie stymulujące oraz tłumiące głód jest przypisywane obecności kofeiny.

Służy do ...

  •  poprawia czujność;
  •  pomaga zwalczyć zmęczenie i senność;  
  •  poprawia zdolności poznawcze (pamięć, percepcja, proces uczenia się);  
  •  podnosi ciśnienie tętnicze;  
  •  zwalcza ból głowy;  
  •  ułatwia odchudzanie.
Dostępność: guarana jest sprzedawana w swojej postaci naturalnej. Wchodzi ona w skład napojów energetyzujących, przeznaczonych do stymulowania czujności; a także w skład produktów odchudzających. Zawartość kofeiny w tych produktach może osiągnąć aż do 250 mg na pojemnik.


W porównaniu, jedna filiżanka kawy (250 ml) dostarcza od 75 mg do 180 mg kofeiny. Potrzeba przynajmniej 60 mg kofeiny, aby otrzymać zauważalny efekt, który może utrzymywać się przez kilka godzin. Wielcy kawosze mogą jednak potrzebować większych dawek kofeiny (200 mg i więcej), co jest wynikiem zjawiska przyzwyczajenia.


Ostrzeżenie: sportowcy oraz ludzie próbujący stracić na wadze powinny uważać z suplementami zawierającymi dużo kofeiny, gdyż zatrucie kofeiną może spowodować ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia mięśni.
Osoby starsze i zagrożone osteoporozą – z powodu działania kofeiny na kości, zaleca się ograniczanie konsumpcji produktów, które ją zawierają.


Przeciwwskazania:
kofeina jest generalnie odradzana osobom cierpiącym na chorobę serca, bezsenność, niepokój, wrzody żołądka albo dwunastnicy, nadciśnienie tętnicze, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także dzieciom.


Działanie niepożądane
: kofeina zawarta w guaranie może podrażnić żołądek, spowodować bezsenność, nerwowość oraz pobudzenie. Wielkie dawki kofeiny mogą wywołać mdłości, wymioty, nadciśnienie tętnicze, palpitacje serca, arytmię, przyśpieszenie oddychania, skurcze mięśni oraz bóle głowy.

Doniesiono również o rzadkich przypadkach epilepsji po nadmiernym spożyciu napojów energetyzujących. Długa konsumpcja kofeiny może spowodować uzależnienie. Odwyk może wywołać bóle głowy, podrażnienie, nerwowość, niepokój, senność, zawroty głowy, oszołomienie.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami: działanie guarany dodaje się do działania produktów spożywczych, napojów i wszystkich innych zawierających kofeinę.


Interakcje z lekarstwami:
kofeina z guarany może wejść w interakcje z wieloma lekami, na przykład z acetaminofenem, z kwasem acetylosalicylowym, z lekami uspokajającymi oraz przeciwpłytkowymi i antykoagulacyjnymi. Lista ta nie jest kompletna, dlatego zawsze należy zapytać o zdanie farmaceutę bądź lekarza.

Komentarze do: Guarana (Paullinia cupana)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz