Szukaj

Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) – olej i ziarna

Roślina pochodząca z Ameryki Północnej i z Ameryki Południowej, dynia zwyczajna najpierw zadomowiła się w Meksyku (mniej więcej od 8000 do 10 000 lat temu, może nawet więcej), a dziś jest uprawiana powszechnie na całym świecie.

Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) –  olej i ziarna źródło: wikipedia


Części wykorzystywane:
nasiona.


Różne plemiona Indian amerykańskich, a później także przybysze z Europy, używali nasion dyni ze względu na ich właściwości medyczne, przede wszystkim jako środka przeciwko robakom (osadnicy najpierw je zgniatali, następnie mieszali z mlekiem, wodą albo z miodem, robiąc w ten sposób preparat przeciwko robakom wewnętrznym) oraz do leczenia zaburzeń układu moczowego, jako środka moczopędnego. Indianie Cherokee stosowali nasiona dyni jako środka na moczenie nocne u dzieci.


Wyciąga się również olej z nasion dyni, używany jako suplement odżywiania, ze względu na jego zawartość podstawowych kwasów tłuszczowych. Ale, ponieważ kwasy te giną w cieple, olej ten nie jest dobry do gotowania. Z tego samego powodu najlepiej jest przechowywać go w lodówce, kiedy pojemnik jest otwarty.


Aż do roku 1936, farmakopea w Stanach Zjednoczonych uznawała nasiona dyni jako środek przeciwko robakom układu pokarmowego. W Ameryce centralnej służą one do leczenia zapalenia nerek oraz dolegliwości układu moczowego. Zmielone do drobnego proszku i podawane w postaci pasty, nasiona dyni były także używane do obniżania gorączki oraz zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

W Niemczech, preparaty na bazie nasion dyni są stosowane w leczniu zaburzeń układu moczowego, moczenia nocnego oraz podrażnienia pęcherza. Odmiana dyni, której nasiona nie posiadają łupinki (są więc nagie), jest uprawiana szczególnie w Austrii. Chodzi tutaj o dynię Cucurbita pepo var. styriaca (od nazwy prowincji austriackiej, Styria). Nasiona te są używane do produkcji jadalnego oleju.

Służy do ...
  • nasion używamy do leczenia zaburzeń oddawania moczu związanych łagodnym przerostem prostaty, a także do leczenia podrażnień pęcherza.

Dostępność: nasiona dyni to produkt naprawdę „naturalny”. Bierzemy je po prostu takie, jakie są, z dyni. Nasiona dyni łatwo jest znaleźć na półkach sklepowych. Najlepiej jest wybrać je surowe albo suszone, zamiast prażonych, jeżeli chcemy w pełni skorzystać z ich zdrowotnych właściwości. Jeśli chodzi o ekstrakty z nasion dyni, są one jeszcze mało popularne, a ich normalizacje nie są jeszcze do końca ustalone.


Ostrzeżenie:
z powodu ich zawartości tłuszczów, łuskane nasiona dyni są podatne na jełczenie. Lepiej więc jest je kupować, gdzie obrót towarem jest szybki, i przechowywać je w lodówce. Albo kupować je w łupinkach.


Przeciwwskazania:
nieznane.


Działanie niepożądane:
nieznane.


Interakcje z innymi roślinami albo suplementami
: nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
nieznane.

Komentarze do: Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) – olej i ziarna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz