Szukaj

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz pospolity to roślina wieloletnia, która wspina się po pniach wielkich drzew, aby dotrzeć do światła. Bluszcz znajdujemy prawie we wszystkich regionach globu. Zielarze oraz uzdrowiciele z dawnej Europy stosowali bluszcz pospolity na wiele sposobów, ale większość z tych zastosowań nie przetrwała do naszych czasów - zdecydowanie, lecznicze zastosowania tej rośliny były kiedyś o wiele liczniejsze niż aktualnie.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) źródło: wikipedia


W celu zapewnienia sobie ochrony przed otruciem, starożytni Grecy pili wino, w którym fermentowały liście bluszczu pospolitego. Bachus, bóg wina, był przedstawiany w koronie z bluszczu, który chronił, jak wierzono, pijącego przed konsekwencjami pijaństwa.


Zielarze i uzdrowiciele w dawnej Europie przypisywali bluszczowi właściwości oczyszczające, a także właściwości zwalczania pasożytów wewnętrznych, zbijania gorączki oraz napotne. Używano również bluszczu pospolitego do uśmierzania bólów reumatycznych, bólów neurologicznych, wrzodów skórnych i oparzeń - jest to zastosowanie przestarzałe aktualnie, ponieważ roślina może wywołać alergie skórne.


Wiele preparatów kosmetycznych, które mają mieć właściwości antycellulitowe, zawierają bluszcz, ale ich skuteczność pozostaje jeszcze do udowodnienia, a tradycja zielarska nic nie wspomina o takim zastosowaniu.

Części wykorzytywane:
liście.

Służy do ...

  •  leczenia zapaleń oskrzeli;
  •  leczenie kaszlu, wliczając w to także przypadki kokluszu;  
  •  leczenie infekcji dróg oddechowych, a przede wszystkim objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Dostępność:
mimo że można je dostać na wagę, to liście bluszczu pospolitego są sprzedawane przede wszystkim w postaci proszku z suszonych liści (w kapsułkach), tak samo jak ekstrakt w płynie. Niektóre syropy albo pastylki mogą je również zawierać.


Ostrzeżenie: istnieje ryzyko reakcji alergicznych, które jest tym większe, im częściej stosujemy bluszcz.


Przeciwwskazania: odradza się te produkty kobietom w ciąży, ponieważ mogą one wywołać skurcze. Liście bluszczu pospolitego zawierają niewielkie ilości emetyny (alkaloid), czyli substancji, która może, teoretycznie, spowodować skurcze macicy.


Działania niepożądane: bardzo rzadkie, lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Czasami roślina może wywołać również reakcje alergiczne.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami: nieznane.

Komentarze do: Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz