Szukaj

Niezbędne zasady „zdrowego” związku

Jak wygląda prawidłowy model związku partnerskiego w dzisiejszych czasach? Tak naprawdę, nie ma idealnego rozwiązania na udane życie dwójki osób, jeśli partnerzy nie są dojrzali emocjonalnie i nie posiadają odpowiedniego „bagażu” doświadczeń.

Niezbędne zasady „zdrowego” związku

Tradycyjny model rodziny

Tradycyjny model rodziny dostarcza wiele udogodnień i gotowych rozwiązań. Kobiety zajmują się domem, dbają o porządek, wychowują dzieci i przygotowują obiady. Zdarza się, że czasem pracują na pół etatu, by dorobić sobie trochę pieniędzy. W tym czasie, mężczyźni pracują godzinami i zapewniają odpowiedni byt rodzinie. W takim modelu, wszystko jest jasno podzielone i każdy wie, co ma robić. Nie oznacza to, że taki rodzaj stosunków partnerskich jest błędny. W przypadku, kiedy kobieta akceptuje i czerpię radość z wychowywania swoich dzieci, dbania o dom, a przy okazji motywowana i wspierana jest, ze strony męża, to czuje się spełniona. Również i partner czerpie z takiego rodzaju relacji wiele korzyści. Wracając do domu po ciężkim dniu pracy, zawsze czeka na niego ciepły obiad, kochająca żona i dzieci.

Zmiany nie koniecznie gorsze


Sytuacja ulega zmianie w momencie, kiedy dzieci dorastają i rozpoczynają naukę w szkole. Kobiety mają coraz więcej czasu dla siebie i spora część z nich, odczuwa potrzebę spełnienia się zawodowo. W takich sytuacjach, partner powinien wykazać się cierpliwością i wsparciem dla swojej partnerki. Oznacza to podzielenie obowiązków domowych. W wielu przypadkach, model rodziny zostaje zaburzony. Mężczyźni w wielu sytuacjach nie potrafią radzić sobie z dodatkowymi obowiązkami domowymi i wychowywaniem dzieci. Drugą stroną tej sytuacji jest fakt, że większe zaangażowanie w sprawy domowe, oznacza dla mężczyzny poprawę kontaktów z dziećmi. Obydwie strony, powinny być wyrozumiałe, cierpliwe i czułe. W końcu, wszystko ulega zmianie i trzeba przyzwyczaić się do nowych zasad. Najważniejsza jest rozmowa, bez niej nie ma dobrej współpracy w związku. Wystarczy podzielić się swoimi obawami, lękami czy problemami i wspólnie podjąć próby porozumienia z partnerem, aby uniknąć nie potrzebnych przykrości czy konfliktów. W momencie, kiedy partnerzy unikają rozmowy i stają się coraz bardziej samodzielni, zwiększa się prawdopodobieństwo rozpadu związku.


Zdrowa relacja

By relacja była prawdziwie partnerska i zrozumiała, małżonkowie muszą podjąć wysiłek związany z utrzymaniem odpowiedniej równowagi między poczuciem bliskości, a dystansem. Ludzie bywają różni, jedni wolą zacisze domowe i błogi odpoczynek od cywilizacji, inni czerpią radość z życia towarzyskiego i nie potrafią spokojnie usiedzieć w domu. W takich sytuacjach, warto podejść do sprawy racjonalnie i zastanowić się, jak pogodzić pasje z miłością. Czasem mała przerwa potrzebna jest w związku, po to by zatęsknić za tą drugą osobą. Należy zrozumieć, że partner powinien być człowiekiem, który nie koniecznie musi być taki sam jak my. Powinien być osobą, która nas uzupełnia. Trzeba jednak uważać, aby się nie rozpędzać. Przejawy niezależności są odbierane jako te zagrażające, budzą negatywne emocje. Zachowanie odrębności w związku partnerskim może być twórcze i rozwojowe dla obu stron, jednak wymaga dojrzałości emocjonalnej. Nawet doskonałe małżeństwo, może nie być jak dwie połówki pomarańczy. To właśnie świadomość odrębności pozwala partnerom doświadczyć prawdziwej bliskości, a nie pozornej – opartej na dominacji jednej ze strony.

Przepis na złoty środek

Przepisem na udany związek partnerski jest rozmowa i wspólne rozwiązywanie problemów. Liczy się również zaufanie, które w dzisiejszych czasach jest tak często kruche. Osoby, które decydują się na wspólne życie, muszą liczyć się z faktem, że od tego momentu wszystko ulegnie radykalnej zmianie. Wspólne mieszkanie i podejmowanie decyzji, wymaga odpowiedniego zaangażowania i zrozumienia, dla drugiej strony. Ważna jest również jasność sytuacji. Każda strona, powinna wiedzieć, czego oczekiwać od drugiej osoby i co sama powinna robić. Taki podział ról pozwoli uniknąć konfliktów, których przyczyną może być nawet nic nie znaczące wynoszenie śmieci. Odpowiednie porozumienie i organizacja dają wiedzę partnerom. Wiedzą oni, kto, jak i kiedy ma wykonać swój obowiązek. Zdarzają się również sytuacje, gdzie któryś z partnerów obciążony jest dodatkową pracą lub innymi obowiązkami rodzinnymi. Należy wtedy uzbroić się w dodatkową cierpliwość i czekać aż wszystko wróci na swoje miejsce.

Autor: Damian Nowaczek

Komentarze do: Niezbędne zasady „zdrowego” związku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz