Szukaj

Brązowe upławy po okresie

Brązowe upławy po okresie to często spotykane zjawisko i doświadczane jest przez wiele kobiet. Może mieć łagodne przyczyny lub oznaczać bardziej poważne dolegliwości takie jak bakteryjne zapalenie pochwy czy zaburzenia hormonalne. Co jeszcze może objawiać brązowe plamienie po okresie?

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki hormonalne są częstą przyczyną brązowych upławów po okresie. Nie są niczym niepokojącym i zjawisko to nie zagraża zdrowiu, jest to jeden ze skutków ubocznych stosowania tego rodzaju antykoncepcji. Jednak jeśli dodatkowo występują bóle podbrzusza lub inne niepokojące dolegliwości, należy skonsultować się z ginekologiem, gdyż może oznaczać to, iż doszło do stanu zapalnego w obrębie dróg rodnych lub przydatków.

Również zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych może spowodować wystąpienie brązowego plamienia po okresie. Przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety po odstawieniu antykoncepcji.

Bakteryjne zapalenie pochwy (BV)

Przyczyną brązowych upławów po okresie może być bakteryjne zapalenie pochwy, którego powodem jest brak równowagi bakteryjnej w pochwie. Upławom towarzyszy charakterystyczny rybi zapach, co najczęstszym objawem BV. Ryzyko zachorowania na bakteryjne zapalenie pochwy zwiększa posiadanie wielu partnerów seksualnych, stosowanie antykoncepcyjnych wkładek domacicznych oraz palenie papierosów.

Aby wyleczyć BV należy zgłosić się do ginekologa, gdyż żadne domowe sposoby nie są w stanie zwalczyć choroby.

Grzybicze (drożdżakowe) zapalenie pochwy

Brązowe upławy po okresie mogą być spowodowane przez grzybicze zapalenie pochwy nazywane także kandydozą sromu i pochwy, drożdżycą pochwy lub grzybicą pochwy. Większość infekcji powodowanych jest przez drożdże rodzaju zwanego Candida albicans, jednak w ostatnich latach zaobserwowano wzrost zachorowań spowodowanych przez C. glabrata i C. tropicalis.

Oprócz brązowych plamień występują takie objawy grzybicy pochwy jak: uporczywy świąd, upławy o serkowatej strukturze, ból w czasie stosunku lub przy oddawaniu moczu.

Prawie 75% wszystkich dorosłych kobiet przynajmniej raz w życiu przechodziło tą chorobę. Grzybica pochwy nie jest uważana za chorobę przenoszoną drogą płciową, jednak 12% do 15% mężczyzn zauważa objawy, takie jak świąd i wysypka po kontakcie seksualnym z zakażoną partnerką.

Plamienie implantacyjne

Brązowe plamienie po ok. 3 tygodniach od okresu może oznaczać, iż doszło do zapłodnienia i wszczepienia się zarodka do ściany macicy. U niektórych kobiet następuje wtedy plamienie implantacyjne, które jest jednym z objawów wczesnej ciąży. Jeśli więc współżyłaś bez zabezpieczania, możesz podejrzewać, iż doszło do zapłodnienia.

Jeśli plamieniu towarzyszy silny ból brzucha, nudności, wymioty, jak najszybciej zgłoś się do szpitala, ponieważ mogą być to objawy ciąży pozamacicznej.

Stany zapalne narządów miednicy mniejszej (PID)

PID jest chorobą dotykającą narządów płciowych kobiety. Może być spowodowana przez przez bakterie przenoszone drogą płciową: Chlamydia trachomatis lub Neisseria gonorrhoeae. Jednym z objawów zespołu zapalenia narządów miednicy małej mogą być brązowe upławy po okresie. Innymi symptomami choroby są:

  • ból w dolnej części brzucha
  • nieregularne miesiączki
  • ból w czasie współżycia
  • ból przy oddawaniu moczu
  • gorączka, wymioty, biegunka

Kobiety zmagające się z tą chorobą zagrożone są bezpłodnością.

Zmiany nowotworowe - rak szyjki macicy

Brązowe upławy po okresie lub krwawienia między miesiączkami w mogą oznaczać również raka szyjki macicy.

Innymi objawami raka szyjki macicy ból w czasie stosunku, bóle w dole brzucha, osłabienie i spadek wagi.

Brązowe upławy mogą oznaczać również łagodne zmiany nowotworowe lub obecność mięśniaków macicy czy też polipów macicy. Mogą również sygnalizować endometriozę.

Wczesny etap menopauzy

Brązowe plamienia mogą świadczyć o zbliżającym się klimakterium. Jest to etap przejściowy, który występuje między okresem płodnym a menopauzą. Jeśli zauważasz u siebie uderzenia gorąca, duszności, nadmierną potliwość, możesz podejrzewać, iż organizm przechodzi okres przekwitania i to właśnie ten proces odpowiada za brązowe upławy po okresie.

Jeśli brązowe plamienie lub krwawienie nie jest ciężkie i nie występują inne dolegliwości, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak plamieniu towarzyszą inne objawy, które cię niepokoją, skonsultuj się z ginekologiem.

Stres

Zbyt dużo stresu może powodować zakłócenia w cyklu menstruacyjnym i zaburzać płodność. W rezultacie, można zauważyć nieregularne miesiączkowanie, któremu towarzyszą skurcze oraz brązowe plamienia.

Nigdy nie należy pomijać wszelkich nietypowych objawów towarzyszących menstruacji. Warto skontaktować się z lekarzem w celu omówienia i rozwiązania problemu. Leczenie brązowych upławów po okresue zależeć będzie od przyczyny takiego stanu. Lekarz może przepisać leki lub zalecić zmianę stylu życia lub diety w celu zwalczenia plamień.

Autor: Agnieszka Witek

Komentarze do: Brązowe upławy po okresie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz