Szukaj

Pieczenie w prawym boku

Pieczenie w prawym boku może być objawem wielu mniej lub bardziej poważnych problemów. Diagnoza zależna jest od intensywności, częstotliwości, a także dokładnego umiejscowienia bólu. Przedstawiamy możliwe przyczyny pieczenia w prawym boku.

Zespół jelita drażliwego a pieczenie w prawym boku

Jedną z przyczyn pieczenia w prawym boku może być zespół jelita drażliwego. Jego głównym objawem są problemy z wypróżnianiem, a także częste biegunki. Jest częstym schorzeniem, występuje nawet u 50% społeczeństwa. Jego przebieg dotyczy zaburzenia pracy jelit, zwykle na skutek przewlekłego stresu. Częstym z symptomów są sprawiające ból zaparcia. Uczucie pieczenia w prawym boku pojawić się może także po spożyciu posiłku. Wtedy prawdopodobne jest nasilenie takich objawów jak zgaga, przelewanie w jamie brzusznej, wzdęcia i nudności.

W przypadku zdiagnozowania zespołu jelita drażliwego, ważne jest wdrożenie odpowiedniej diety. Często eliminowanymi produktami są wówczas kawa, czekolada, fasola, groch, tłuszcze i niektóre owoce jak na przykład jabłka i banany. Korzystne jest natomiast przyjmowanie dużej ilości błonnika w postaci chleba pełnoziarnistego, czy kiełków zbożowych.

Nietolerancja laktozy przyczyną pieczenia w prawym boku

Inną przyczyną pieczenia w prawym boku może być nietolerancja laktozy. Jest przyczyną wzdęć i nadmiernych gazów. W tym przypadku ważne jest zminimalizowanie, bądź nawet całkowita rezygnacja ze spożywania mleka i nabiału.

Zobacz także:

Sprawdź, co należy jeść, gdy cierpisz na nietolerancję laktozy!

Sprawdź, czego unikać przy nietolerancji laktozy!

Bóle wątroby związane z pieczeniem w prawym boku

Jedną z najczęstszych przyczyn pieczenia w prawym boku są problemy związane z wątrobą. Może być skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu. Wówczas należy przejść na dietę lekkostrawną i ograniczyć spożywanie tłustych potraw. Jeśli jednak pieczenie nie ustaje, należy skontaktować się z lekarzem. Ból i pieczenie może być wówczas objawem chorej wątroby.

Pieczenie w prawym boku podczas owulacji

Częstą przyczyną bólu brzucha i pieczenia w prawym boku u kobiet jest owulacja. Wówczas produkowane są jajeczka, co może powodować kłucie i pieczenie. Dyskomfort nie powinien być jednak długotrwały, w przeciwnym wypadku należy skonsultować się z ginekologiem.

Ciąża pozamaciczna a pieczenie w prawym boku

Pieczenie w prawym boku może być objawem ciąży pozamacicznej. Umiejscowienie bólu i pieczenia zależne jest od jajowodu, w którym mógł się zagnieździć zarodek. Wówczas odczuwany ból staje się piekący i kłujący, a ciąża pozamaciczna jest jednym z jego poważniejszych źródeł. W późniejszym okresie, dyskomfort jest odczuwany także w prawym barku. Inne objawy ciąży pozamacicznej to: parcie na odbytnicę, mocz, a także krwawienie.

Pieczenie w prawym boku objawem wyrostka robaczkowego

Ból i pieczenie w prawym boku mogą być spowodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego. Jego rozpoznanie jest dość proste, gdyż ustępuje, przy naciskaniu na miejsce kłucia. Towarzyszącymi symptomami są także gorączka i wymioty. Schorzenie zwykle pojawia się nagle. Jego leczenie przebiega operacyjnie.

Problemy z nerkami związane z pieczeniem w prawym boku

Innym źródłem pieczenia w prawym boku może być kamica nerkowa bądź kamica żółciowa. Ta pierwsza objawia się kolką nerkową, krwiomoczem, parciem na pęcherz, druga natomiast, niepokojem, nadmierną potliwością, nudnościami, wymiotami. Ból i pieczenie są napadowe i bardzo silne, promieniują zwykle na prawy bark. W przypadku wystąpienia takich symptomów niezbędna jest niezwłoczna konsultacja z urologiem. Leczenie przebiega operacyjnie, bądź, jeśli kamienie są drobne, mogą zostać usunięte wraz z moczem. Powodem piekącego bólu w prawym boku może być także polip pęcherzyka żółciowego.

Pieczenie w prawym boku a torbiele na jajnikach

Torbiele jajnika mogą powodować pieczenie w prawym boku. Objawy torbieli często mogą w ogóle się nie pojawić, czasem jednak schorzenie można zdiagnozować na podstawie piekącego bólu (ten o dużej intensywności może świadczyć o skręceniu torbieli na szypułce), wrażenia pełności, objawów gastrycznych, parcia  na pęcherz.

Torbiele mogą przyczynić się do wielu niebezpiecznych powikłań jak na przykład rak jajnika, czy niepłodność. Leczenie przebiega operacyjnie (laparoskopia).

Przepuklina brzuszna powodem pieczenia w prawym boku

Przepuklina brzuszna to kolejna z przyczyn pieczenia w prawym boku, które następnie może przerodzić się w nasilający się ból. Objawia się uwypukleniem w postaci twardego guzka, którego rozmiar zmienia się podczas wysiłku. Leczenie polega na przeprowadzeniu operacji chirurgicznej.

Autor: Marta Laburda

Komentarze do: Pieczenie w prawym boku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz