Szukaj

Bulgotanie w brzuchu

Bulgoczące i często głośne dźwięki wydobywające się z brzucha mogą być naturalnym objawem pracy jelit, ale także zwiastunem niektórych chorób i niewłaściwego stylu życia. Sprawdź, co jeszcze może być przyczyną bulgotania w brzuchu.

Bulgotanie w brzuchu a praca układu pokarmowego

Mówiąc o bulgotaniu w brzuchu, mamy zazwyczaj na myśli, że ta osoba jest głodna i okazuje się, że w niektórych sytuacjach może mieć to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pusty żołądek stopniowo ulega skurczeniu, napierając na gazy, które się w nim znajdują i przesuwając je w stronę dwunastnicy, a to powoduje charakterystyczne odgłosy.

Najczęściej jednak bulgotanie w brzuchu to po prostu skutek uboczny intensywnej pracy jelit i żołądka. Trawiony pokarm jest przesuwany poprzez skurcze ścian jelit, a dużą jego część stanowią płyny, dające takie właśnie odgłosy. Gdy przez działanie niektórych bakterii lub niewłaściwe wchłanianie, tych płynów gromadzi się zbyt wiele, dźwięki mogą być nawet głośniejsze niż zwykle.

Gazy przyczyną bulgotania w brzuchu

Przyczyną może być również nagromadzenie się w przestrzeni jelitowej zbyt dużej ilości gazów. Winna jest temu zazwyczaj nieodpowiednia dieta oraz ilość przyjmowanych płynów. Niektóre produkty mają tendencję do uwalniania większej niż przeciętna ilości gazów podczas procesu trawienia. Są to głównie rośliny strączkowe, kapusta, cebula, papryka, napoje gazowane oraz zbyt du że ilości słodyczy. Podobny skutek może przynieść spożywanie produktów, które są przez nas słabo tolerowane (na przykład laktoza), a także szybkie i łapczywe jedzenie, podczas którego razem z posiłkiem połyka się duże ilości powietrza. Z tego samego powodu nie powinno się prowadzić rozmów podczas spożywania pokarmów.

Zobacz także:

Jak zapobiegać lub osłabić gazy i wzdęcia?

Zespół złego wchłaniania a bulgotanie w brzuchu

Czasami jednak przyczyną bulgotania w brzuchu może być zespół złego wchłaniania, który polega na nieprawidłowym trawieniu. Organizm może być niezdolny do przyswajania niektórych produktów i odpowiedniego ich trawienia, co prowadzi do nagromadzenia się w jelitach dużej ilości płynów. Taka nietolerancja pokarmowa sprzyja także szybkiemu rozwojowi bakterii w jelitach i nadprodukcji gazów. Niestrawności towarzyszą często wymioty, zgaga i odczucie ciężkości po posiłku.

Zespół jelita drażliwego a bulgotanie w brzuchu

Zespół jelita drażliwego to choroba, na którą współcześnie cierpi już co piąty Polak, a większą podatność na tę dolegliwość stwierdza się u kobiet niż u mężczyzn. Jeżeli bulgoczące dźwięki wydobywające się z brzucha są częste i trwają dłuższy czas, warto zastanowić się, czy nie towarzyszą im inne, charakterystyczne dla tej choroby objawy. Są to zazwyczaj nudności, bóle brzucha, występujące naprzemiennie biegunki i zaparcia oraz odczucie wzdętego brzucha.

O ile choroba ta nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia, to skutecznie utrudnia życia i codzienne funkcjonowanie. Nie można całkowicie wyleczyć jej przyczyn, ale na szczęście są sposoby na łagodzenie objawów. Lekarze mogą zalecić stosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych, ale największe znaczenie dla poprawy samopoczucia osoby cierpiącej na zespół jelita drażliwego ma prowadzenie przez nią odpowiedniej diety. Najczęściej pacjent musi zrezygnować z tłustych i ciężkich potraw oraz napojów alkoholowych i kawy, a także starać się spożywać pięć, regularnych posiłków każdego dnia. Pomocne mogą być także ćwiczenia fizyczne, które może zmniejszyć objawy oraz prowadzenie spokojnego trybu życia, ponieważ często objawy tej choroby nasilają się w sytuacjach stresowych.

Bulgotanie w brzuchu symptomem poważnych chorób

Czasami zdarza się, że bulgoczące głosy dochodzące z okolic brzucha mogą być objawem poważniejszych schorzeń. Jest to jedna z pierwszych oznak nowotworów okrężnicy, co jednak nie oznacza, że należy panikować za każdym razem kiedy usłyszymy takie dźwięki. Należy udać się do lekarza wtedy, kiedy towarzyszą im długotrwałe kolki, zaparcia oraz bolesne kurcze po lewej stronie brzucha lub kłucie w lewym boku.

„Burczenie” w brzuchu najczęściej ma podłoże naturalne, gdy towarzyszy kurczeniu się żołądka lub jest wynikiem przebiegu procesu trawienia i przesuwania się treści pokarmowej. Jeśli jednak jest przewlekłe i towarzyszą mu inne dolegliwości, może oznaczać stan chorobowy, którym zazwyczaj jest niestrawność, zespół jelita drażliwego, a w niektórych przypadkach nawet nowotwór okrężnicy. Nie ma zatem większych powodów do niepokoju, kiedy od czasu do czasu słyszymy takie bulgotanie, ale gdy jest ono bardzo częste, występuje razem z innymi problemami trawiennymi lub w inny sposób wydaje się niepokojące, to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniej diety lub jeśli będzie to bezskuteczne, wizyta u lekarza.

Autor: Natalia Kocoń

Komentarze do: Bulgotanie w brzuchu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz