Szukaj

Rio+20: Organizacja Narodów Zjednoczonych wypowiada wojnę głodowi na świecie

W piątek 22 czerwca 2012 roku zakończył się międzynarodowy szczyt Rio+20, którego tematem przewodnim był zrównoważony rozwój oraz eliminacja biedy na świecie, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Jednocześnie, Organizacja Narodów Zjednoczonych na marginesie konferencji ogłosiła początek inicjatywy, skierowanej do wszystkich krajów na świecie.Inicjatywa ta nosi nazwę „Zero Hunger Challenge” i jej celem będzie oferowanie dostępu do jedzenia całej populacji światowej.

Na szczycie Rio+20 zebrali się szefowie państw oraz przedstawiciele ponad 190 krajów, a więc jest duża szansa, że nowa inicjatywa zostanie szeroko i natychmiast rozpowszechniona.

Sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon, wystosował apel do wszystkich krajów, prosząc ich o odwagę w pracy nad przyszłością, gdzie każda istota ludzka będzie miała prawo do jedzenia. Wyzwanie to postawione jest przede wszystkim rządom, ale także sektorowi prywatnemu, rolnikom, badaczom oraz konsumentom.

- W świecie przesytu, nikt nie powinien być głodny. Zapraszam was wszystkich, abyście się do mnie przyłączyli i walczyli o przyszłość wolną od głodu - deklarował Ban Ki-Moon w komunikacie podanym do wiadomości publicznej przez Agence France Presse.


Tym samym, sekretarz generalny ONZ przedstawia bardzo ambitne projekty, mając nadzieję, iż wdrożone wysiłki pozwolą oferować całości populacji dostęp do wystarczających ilości jedzenia przez cały rok, tak, aby nikt nigdy nie cierpiał już z powodu niedożywienia, a także, aby nikt nigdy już jedzenia nie marnował.

Problem nie jest traktowany zbyt poważnie

- Idea Zero Hunger Challenge - jak wyjaśnia sekretarz generalny ONZ - jest zrodzona z sukcesu inicjatywy brazylijskiej, noszącej zresztą tę samą nazwę.

Był to projekt, dzięki któremu miliony osób dostały dostęp do wystarczających ilości jedzenia. Oczywiście, cele ustalone przez Organizacje Narodów Zjednoczonych zostały bardzo życzliwie przyjęte przez organizacje pozarządowe na całym świecie, takie jak Oxfam.

Przewodnicząca Oxfam, Barbara Stocking, stwierdziła - Ta inicjatywa to prawdziwy promyczek nadziei.

ActionAid International również mówi o nadziei i ambitnych celach.

Jednakże, te same stowarzyszenia korzystają z okazji, aby przypomnieć, iż konferencja Rio+20 została zorganizowana dwadzieścia lat po pierwszym Szczycie Ziemi, a państwom uczestniczącym w dalszym ciągu nie udaje się dojść do konkretnych porozumień.

Organizacja Oxfam ubolewa nad tym, iż szczyt Rio+20 doszedł do wniosku, że nie możemy myśleć o zrównoważonym rozwoju, jeżeli nie wyeliminujemy głodu. Z kolei ActionAid International podkreśla oczywisty brak tego stwierdzenia w końcowym tekście konferencji, co oznacza, że państwa nie biorą na poważnie walki z tym problemem.

Komentarze do: Rio+20: Organizacja Narodów Zjednoczonych wypowiada wojnę głodowi na świecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz