Szukaj

Przetworzone czerwone mięso przyczyną choroby niewydolności serca

Niedawno zostało opublikowane badanie, które koncentruje się na związku przetworzonego mięsa z niewydolnością serca. Szczególnie chodzi o spożywanie mięsa przetworzonego przez solenie, wędzenie lub za pomocą dodatków, takich jak azotany.

Do tego typu mięsa można zaliczyć wędliny, salami, pokrojone plastry wędzonej szynki, boczek, parówki, kiełbaski, wędliny oraz wołowinę. Może być to również, indyk lub kurczak sprzedawany w plasterkach a już w szczególności mięso pakowane.

Badania zostały przeprowadzone przez Wydział Nutritional Epimidology w Sztokholmie oraz Katedrę Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Warszawie, które polegały na analizie dużej grupy szwedzkich mężczyzn. Kobiety badane są obecnie.

W badaniach udział wzięło 37 035 mężczyzn pochodzących z Szwecji, w wieku od 45 do 79 lat bez historii niewydolności serca, choroby serca lub raka. Badania rozpoczęły się w 1998 roku. Trwały  12 lat - kontynuowane były do końca 2010 roku.

Wiele osób może zastanawiać się, czemu badania opublikowane zostały dopiero teraz. Faktem jest, że analizowana była duża grupa osób rozsianych po całym kraju, co wymagało dokładnych analiz medycznych, statystycznych, ustalenia przyczyn i podsumowania wyników. Mężczyźni w czasie badań otrzymali dokładne kwestionariusze dotyczące ich zasad odżywiania i stylu życia. Naturalnie, niektórzy z nich zmarli z powodu niewydolności serca przed 2010 roku.

Wyniki badań

Naukowcy przedstawili wyniki swoich badań:

  • Niewydolność serca rozpoznano u 2897 mężczyzn, z czego 266 zmarło z powodu tej choroby.
  • Mężczyźni, którzy jedli najwięcej przetworzonego mięsa, mieli ponad dwukrotnie większe ryzyko choroby niewydolności serca w porównaniu do mężczyzn, którzy jedli najmniejsze ilości przetworzonego mięsa dziennie.
  • Mężczyźni, którzy jedli 75 gramów dziennie lub więcej mieli o 28% zwiększone ryzyko wystąpienia niewydolności serca, w porównaniu do mężczyzn, którzy jedli maksymalnie 25 gramów dziennie.
  • Każdego 50 gram mięsa zwiększało ryzyko niewydolności serca o 8% procent, a ryzyko zgonu z tego powodu o 38%.

We wcześniejszych badaniach, analizowano czerwone mięso „ogólnie”, w tym badacze skupili się tylko i wyłącznie na przetworzonym czerwonym mięsiem.

Komentarze do: Przetworzone czerwone mięso przyczyną choroby niewydolności serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz