Szukaj

Dieta przy migotaniu przedsionków

Według American College of Cardiology problem zaburzeń rytmu serca i arytmii dotyka ponad 2,5 miliona Amerykanów. Wahania rytmu serca pojawiają się, gdy aktywność elektryczna przedsionków jest nieefektywna, przez co organizm zmuszony jest do intensywniejszego pompowania krwi.

Dieta przy migotaniu przedsionków

Migotanie przedsionków (AF) objawia się różnorodnie, od uczucia wyczerpania po zawroty głowy. Nieleczone może prowadzić do powstawania zakrzepów i w efekcie do zawału czy udaru.

Niektóre produkty spożywcze mogą przyczyniać się do niemiarowej czynności serca. Dlatego też powinno się je znacznie ograniczyć lub całkiem wyeliminować z diety.

Produkty niewskazane przy migotaniu przedsionków

Kawa

Dość powszechny winowajca, jeśli chodzi o powodowanie migotania. Zaburza równowagę między przepływem krwi, a działaniem układu bodźcotwórczo-przewodzącego serca poprzez nadmierną stymulację tego układu.

Sól

Ogólna zasada – im mniej, tym lepiej. American Heart Association osobom z wysokim ciśnieniem zaleca spożywanie nie więcej niż 1,5 mg sodu dziennie. Sól podwyższa ciśnienie krwi, a podwyższone ciśnienie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia objawów AF. Dlatego też lekarze radzą ograniczyć sól w diecie.

Wędzone mięso

Powszechnie wiadomo, że przetworzone jedzenie pełne jest niezdrowych sztucznych dodatków. Mięso jest o tyle niezdrowe, że zwierzęta hodowane są w złych warunkach. W tym poddawanym wędzeniu wytwarza się związek organiczny zwany tyraminą - może on prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Produkty niewskazane przy migotaniu przedsionków

Znamy już produkty, które nie są pożądane w diecie przy zaburzeniach rytmu serca. Czas na te, które pomagają je leczyć.

Banany i awokado

Przy zaburzeniach rytmu serca warto spożywać warzywa i owoce bogate w potas. Pierwiastek ten pomaga regulować funkcje serca i ciśnienie krwi. W dużych ilościach znajdziesz go w bananach, cytrusach i sokach owocowych, awokado i ziemniakach.

Arjuna

Migdałecznik arjuna (Terminalia arjuna) to gatunek drzewa, którego korę ajurwedyjscy lekarze wykorzystują w leczeniu schorzeń serca, w tym arytmii. Obfituje w antyoksydanty, flawonoidy i minerały ważne dla zdrowia serca.

Orzechy włoskie

Są bogate w kwas alfa-linolenowy, zaliczający się do kwasów tłuszczowych omega-3, znanych z dobroczynnego wpływu na serce. Eksperci zalecają więc regularne jedzenie orzechów. Podobne działanie wykazuje siemię lniane. Świetnie nadaje się do smoothie i koktajli albo do posypywania sałatek.

Anna Orzechowska

Komentarze do: Dieta przy migotaniu przedsionków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz