Szukaj

Czy uda się zwalczyć głód na świecie dzięki komosie ryżowej?

Komosa ryżowa (Chenopodium quinoa Willd.) została ostatnio zaproponowana przez prezydenta Boliwii, Evo Moralesa, jako "ostateczna broń w walce z głodem na świecie", w trakcie jego wystąpienia na trybunie FAO (Food and Agriculture Organization, jedna z agencji ONZ, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych), podczas spotkania zorganizowanego w Rzymie.Evo Morales został wyznaczony na „ambasadora specjalnego” Organizacji Narodów Zjednoczonych, a jego celem będzie promowanie tego „super produktu spożywczego” w 2013 roku.

Zresztą, rok 2013 został również ogłoszony „Międzynarodowym rokiem komosy ryżowej”.

Komosa ryżowa pochodzi z Kordylierów w Andach, gdzie uprawiana jest od ponad 7 000 lat. Roślina ta jest znana ze swoich wartości odżywczych oraz zdolności przystosowawczych do środowiska.

Co więcej, nie zawiera glutenu, a więc jest odpowiednia dla ludzi cierpiących na celiakię (chorobę trzewną). Jest również uboga w tłuszcze, bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, żelazo i w proteiny.

Należy do rodziny Chenopodium, tak samo jak buraki i szpinak. Krótko mówiąc, komosa jest uważana za jeden z najbardziej kompletnych i najzdrowszych produktów spożywczych.


Poza tym, roślina ta jest bardzo odporna na zmiany klimatu spowodowane przez ocieplenie. Oznacza to, że komosa ryżowa może być uprawiana z powodzeniem w temperaturach mieszczących się w zakresie od – 4 stopni do + 38 stopni Celsjusza. A także w warunkach wilgotności w zakresie od 40% do  88%.

Jak stwierdza komunikat wystosowany przez Food and Agriculture Organization, komosa ryżowa jest prawdziwie - złotym ziarnem, które może stać się alternatywą dla krajów cierpiących z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Zadaniem „ambasadora specjalnego komosy ryżowej” będzie więc rozpopularyzowanie tej rośliny w trakcie Międzynarodowego roku komosy ryżowej. Evo Morales będzie się starał zwrócić międzynarodową uwagę na rolę, jaką może odegrać ta roślina w walce z głodem na świecie.

Program opracowany przez Food and Agriculture Organization ma trwać trzy lata i skupić się przede wszystkim na rozwinięciu produkcji komosy ryżowej.

Aktualnie, kraje produkujące tę roślinę są skupione lokalnie, przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej, a o komosie ryżowej tak naprawdę niewielu z nas słyszało. Dzięki nowemu projektowi, to wszystko wkrótce ulegnie zmianie.

Komentarze do: Czy uda się zwalczyć głód na świecie dzięki komosie ryżowej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz