Szukaj

Orzechy jedzone w czasie ciąży mogą zapobiec alergii u dziecka!

Podziel się
Komentarze0

Alergie na orzechy i orzeszki ziemne są jednymi z najczęstszych alergii pokarmowych u dzieci i dorosłych. Najnowsze badania sugerują, że przyszłe matki mogą być kluczem do rozwiązania tego problemu.

Naukowcy z kilku szpitali oraz uniwersytetów zauważyli, że dzieci urodzone przez matki, które nie miały alergii i w czasie ciąży często spożywały orzechy, miały niższe ryzyko rozwoju alergii. Badania opublikowane w Journal of the American Medical Association Pediatrics potwierdziły hipotezę, że wczesna ekspozycja na alergen zwiększa prawdopodobieństwo jego tolerancji.

Alergie są reakcją organizmu na mylnie przez niego postrzegany składnik jedzenia. Nasze ciało uznaje je za niebezpieczne i zaczyna się bronić. Objawy mogą być łagodne takie jak pokrzywka, ale może wystąpić także wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu.
W okresie między 1997 i 2011 liczba osób z alergią pokarmową w USA wzrosła o około 50%, a naukowcy nie mogą znaleźć tego przyczyny. Szczególnym problem są właśnie orzechy, na które liczba osób na nie uczulone wzrosła w ostatnich latach z 0,4% do 1,4%. O ile dzieci z uczulenia na mleko czy jajka mogą wyrosnąć, tak rzadko dzieje się w przypadku alergii na orzechy.

W celu sprawdzenia potencjalnego wpływu matki na rozwój alergii zbadano ponad 8200 dzieci, których matki uczestniczyły w Nurses Health Study (jedno z najdłużej działających dochodzeń w sprawie zdrowia kobiet w USA). Dane te porównali oni z informacjami na temat diet matek i dzieci z alergiami.

Kobiety, które nie miały alergii i jadły orzechy przynajmniej pięć lub więcej razy w tygodniu w czasie ciąży, miały dzieci z mniejszym ryzykiem wystąpienia uczulenia. Dlatego też badacze stwierdzili, że pomimo tego, że ich badania potrzebują dalszych, dokładniejszych prac, należy odstąpić od odradzania kobietom niejedzenia orzechów w trakcie ciąży i karmienia piersią. Nowe ustalenia nie dotyczą kobiet, które są już uczulone. W takim wypadku zdecydowanie odradza się jedzenia orzechów, ponieważ organizm źle na to zareaguje.

-Jeśli nie jesteś uczulona na orzechy nie odradzam spożywania ich w czasie ciąży z obawy o to, że wywołają one alergie u dziecka. Doradzam jeść swoim pacjentom zwykłe prażone migdały, ponieważ nie zawierają one żadnych niezdrowych składników – mówi dr Loralei Thornburg.

Komentarze do: Orzechy jedzone w czasie ciąży mogą zapobiec alergii u dziecka!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz