Szukaj

Tropikalne gatunki niezagrożone wymarciem z powodu zmian klimatycznych

Podziel się
Komentarze0

W obliczu zachodzących zmian klimatycznych wiele gatunków musi dostosować się do nowego środowiska. Ekolodzy badając ewolucyjne reakcje na zmianę klimatu prognozują, że stałocieplne, tropikalne gatunki nie są zagrożone wyginięciem, jak dotychczas sądzono. Badanie opublikowane w British Ecological Society Functional Ecology usiłuje ustalić, jak szybko gatunek może ewoluować i dostosować się do wzrostu temperatury.Prognozowanie przyszłości każdego gatunku to trudne zadanie, jednak zachowanie różnorodności biologicznej i zarządzanie zasobami naturalnymi jest konieczne. Uważa się, że zmiany klimatu stwarzają większe zagrożenie dla tropikalnych zimnokrwistych organizmów (ectotherms) niż dla gatunków stałocieplnych. Ta potencjalna zdolność poszczególnych organizmów do adaptacji w nowych warunkach nie została uwzględniona w poprzednich badaniach dotyczących wymierania gatunków, dlatego przebadaliśmy tę teorię w celu ustalenia najbardziej prawdopodobnych możliwości - mówi jeden z autorów badania, dr Richard Walters z Reading University.

Zwierzęta zmiennocieplne (ectotherms) takie jak jaszczurki i owady, zostały ewolucyjnie przystosowane do życia w stabilnych warunkach tropikalnych. W przeciwieństwie do gatunków, które żyją w różnych siedliskach, gatunki tropikalne są zaadaptowane do wąskiego zakresu temperatur, co prowadzi do wzrostu zagrożenia, jeśli temperatura ulegnie zmianie.

Kiedy środowisko danego gatunku ulega zmianie, organizm może zareagować poprzez odejście, albo dostosowując swoją fizjologię, co może trwać nawet przez pokolenia. Umiejętność gatunku do szybkiego przystosowywania się do zmieniającego się klimatu jest bardzo ważnym zagadnieniem dla ekologów - uważa Walters.

Zespół bada również idee, zgodnie z którą większe szanse adaptacyjne mają organizmy żyjące w cieplejszym klimacie. Zgodnie z nią, takie organizmy charakteryzują się wyższą sprawnością oraz krótszym czasem regeneracji. To pozwala im ewoluować szybciej niż gatunkom żyjącym w chłodniejszych miejscach.

Nasz model ewolucyjny pokazuje, że krótszy czas regeneracji wyrównuje szansę gatunków dostosowanych do wąskich zakresów temperatur. Z tego powodu prognozujemy, że większe szanse mają gatunki tropikalne - uważa Walters.

Komentarze do: Tropikalne gatunki niezagrożone wymarciem z powodu zmian klimatycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz