Szukaj

Operacje korgujące wady wzroku

Podziel się
Komentarze0

Wadami wzroku nazywamy niezdolności oka do prawidłowego tworzenia obrazu. Do najczęstszych powodów problemów ze wzrokiem zaliczamy podłoże genetyczne, a także w dzisiejszych czasach, zbyt częste korzystanie z komputera, ponieważ wytwarzane promienie, mają negatywny wpływ na nasz wzrok. Do wad wzroku zaliczamy nadwzroczność, krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.

Operacje korgujące wady wzroku

Dla pacjentów, na sam dźwięk słów „operacja oczu” włosy jeżą się na głowie ze strachu. Jednak w obliczu postępu technologicznego i medycznego, operacje oczu najczęściej przeprowadza się za pomocą lasera.

Chirurgia refrakcyjna

Obejmuje ona zabiegi operacyjne, które mają za zadanie korygowanie wad wzroku, poprzez nadanie właściwego kształtu rogówce. Jest to dość skuteczna metoda i nie niesie za sobą żadnych niebezpieczeństw. Metoda ta prowadzi do trwałych zmian, przez co nie będzie konieczności przeprowadzania kolejnych zabiegów. Aby zostać zakwalifikowanym na taki zabieg, wada wzroku musi przewyższyć dwie dioptrie (dla osób krótkowzrocznych, dalekowzrocznych i astygmatyków).  Zabieg jest prowadzony ze znieczuleniem miejscowym – lekarz zakrapia oczy kroplami.

Zabiegi laserowe na oczy

Kwalifikacja do laserowego zabiegu korygującego wady wzroku jest dość długa, ponieważ pacjent musi przejść przez szereg badań polegających na określeniu długości gałki ocznej, zbadanie przedniego odcinka oka oraz określenie grubości rogówki. Przed zabiegiem laserowym konieczna jest topografia czyli tworzenie mapy rogówki. Jest to o tyle potrzebne, że pozwala chirurgowi na precyzyjne dotarcie do miejsca, w którym powstają jakiejś ułomności. Zabieg laserowy składa się z odpreparowania i modelowania powierzchni rogówki za pomocą światła ultrafioletowego. Działanie lasera na oko trwa do maksymalnie czterdziestu sekund.

Metody zabiegów laserowych

LASIK

Metoda ta jest znajduje swoje zastosowanie w przypadku korekcji krótkowzroczności do -15 dioptrii, astygmatyzmu do 6 dioptrii oraz dalekowzroczności do +6 dioptrii. Proces ten trwa do 30 minut i łączy w sobie zabieg mikrochirurgiczny i laserowy i odbywa się pod miejscowym znieczuleniem. Zakładany jest mały pierścień wokół rogówki, który staje się miejscem, po którym ma się porusza mikrokeratom. Narzędziem tym nacina się płatek zewnętrznej rogówki i zmienia optyczną moc. Po zmianie, płatek umieszcza się w miejscu, z którego go pobrano. Zabieg ten nie jest bolesny i jest bezpieczny, a pacjent tylko przez kilka godzin odczuwa swędzenie.

LASEK

Ta najnowocześniejsza metoda jest odmianą wcześniej wspominanego sposobu, którym korygujemy te same wady. Zaliczamy ją do najmniej inwazyjnych metod. Operacja ta trwa około 30 minut i polega na odchylenia nabłonka rogówki , a po zakończonym zabiegu ma on spełniać funkcję opatrunku, jednak nie wystarcza to i najczęściej stosuje się dodatkowy opatrunek. Pacjent po zabiegu może odczuwać ból w oku, jednakże tylko przez kilka dni. Metodą tą nie można operować obu oczu naraz. Pacjentowi podaje się krople o działaniu antybakteryjnym.

Fotokeratekomia refrakcyjna

Za pomocą tej metody chirurdzy są w stanie skorygować wady wzroku od -8 do +8 dioptrii i astygmatyzm nie większy niż -2 dioptrie. Pacjenci, którzy są krótko wzrokowcami najczęściej decydują się na ten zabieg. Tak jak i w przypadku wcześniejszych metod, znieczulenie jest miejscowe, a później mechanicznie usuwana jest wierzchnia warstwa nabłonka w rogówce, aby odkryć kolejne warstwy. Laserem ekscimerowym modeluje się kształt rogówki oka, a kolejno zmienia moc optyczną. Faza przygotowania do zabiegu trwa około 30 minut, a sam zabieg 10 minut. Nabłonek regeneruje się w ciągu od dwóch do czterech dni, przy pomocy opatrunkowej soczewki, którą nakłada się na oko. W ciągu tygodnia od wykonania zabiegu pacjent powinien zakraplać oczy, w celu zapobiegnięcia infekcjom. Eksperci mówią, że metoda ta jest na tyle skuteczna, że około 95% osób po tym zabiegu nie musi nosić okularów. Najwcześniej operacji drugiego oka można dokonać po około 3-4 tygodniach.

Dla kogo laserowy zabieg oczu?

Dopuszczenie do laserowego zabiegu oczu nie jest wcale łatwe i wymaga spełnienia odgórnie ustalonych kryteriów. Po pierwsze, pacjent musi ukończyć 21 rok życia i nie przekroczyć 55 roku życia. Wiąże się to z tym, że w tym wieku wady wzroku są już na tyle ustabilizowane, że nie ulegają zmianom. Wady wzroku powinny być stałe, a nie postępujące. Pacjent nie może być cukrzykiem, w czasie zabiegu nie może być zainfekowany żadnymi chorobami. Pacjenci u których diagnozuje się choroby tj.:

  • silne alergie
  • zapalenie stawów
  • wirusowe zapalenie rogówki
  • oczopląs, jaskra, zaćma
  • zaburzenie akomodacji oka, które wynika z wieku
  • zespół suchego oka, nie mogą poddać się laserowemu zabiegowi oczu.

Dodatkowym obostrzeniem dla kobiet jest fakt, że kobiety ciężarne, bądź karmiące piersią, nie mogą laserowo operować oczu.

Przesłanki do operowania oczu

Pierwszą przyczyną występującą głównie u kobiet, jest fakt, że nie chcą nosić okularów lub soczewek. Są to powody czysto kosmetyczne i wynikające z prywatnych upodobań i preferencji. Najważniejsze są jednak medyczne przesłanki, gdy noszenie okularów i soczewek nie przynosi pożądanego rezultatu. Obok tych przyczyn, ludzie decydują się na takie zabiegi w związku z zawodowymi ograniczeniami ( aktorzy, piloci).

Marta Dudek

Komentarze do: Operacje korgujące wady wzroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz