Szukaj

Nowa, skuteczna metoda leczenia szumów usznych

Podziel się
Komentarze0

Zespół naukowców z Maastricht, Leuven, Bristolu i Cambridge wypracował nowe podejście terapeutyczne w leczeniu szumów usznych. Badania wykazały większą skuteczność tej terapii w stosunku do obecnie stosowanych, tradycyjnych metod.


Ze względu na skuteczność zarówno w łagodniejszych, jak i cięższych postaciach choroby badacze opowiadają się za szerokim wdrożeniem tego nowego protokołu leczenia.

Szumy uszne to powodujące dyskomfort wewnętrzny wrażenia dźwiękowe, nieposiadające rzeczywistego zewnętrznego źródła. Często towarzyszą im problemy z koncentracją, zaburzenia snu, niepokój, depresja i skrajne wyczerpanie fizyczne.

W Polsce na szumy uszne i trwające powyżej 5 minut cierpi aż 20% osób powyżej 17 roku życia, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

W wyniku nowej formuły leczenia ogólne zdrowie pacjenta z szumami usznymi ulega poprawie, objawy stają się łagodniejsze, a postrzegane upośledzenie słuchu się zmniejsza. Nowe leczenie jest też dużo bardziej skuteczne w łagodzeniu negatywnego nastroju, dysfunkcjonalnych przekonań oraz lęku związanego z szumami usznymi, co przyczynia się do znaczącej poprawy codziennego funkcjonowania pacjentów.


Badania nad nowym podejściem terapeutycznym w leczeniu szumów usznych zostały przeprowadzone przez Rilanę Cimę z Maastricht University oraz współpracowników. Wyniki zostały opublikowane w maju 2012 roku, w wiodącym czasopiśmie medycznym „The Lancet”. Przez okres dwunastu miesięcy obserwowano 492 dorosłych pacjentów z szumami usznymi.

Plan terapeutyczny składał się z poznawczej terapii behawioralnej oraz łączył elementy psychologii i audiologii. Program uzupełniono elementami tak zwanej terapii przeprogramowującej szumy uszne (ang. tinnitus retraining therapy, TRT), która analizuje problem na poziomie percepcji dźwięku.

Celem terapii było zmniejszenie negatywnych odczuć i myśli towarzyszących szumom usznym oraz złagodzenie ich objawów. Stosowano do tego techniki ekspozycji, ćwiczenia ruchowe i relaksacyjne oraz elementy oparte na skupianiu uwagi.

Projekt został sfinansowany przez holenderską organizację ds. badań naukowych i rozwoju w ochronie zdrowia (ZonMW). Kierował nim Johan Vlaeyen, profesor medycyny behawioralnej w KU Leuven oraz na Uniwersytecie w Maastricht.

Komentarze do: Nowa, skuteczna metoda leczenia szumów usznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz