Szukaj

Naukowcy odkryli komórki macierzyste w tłuszczu

Podziel się
Komentarze0

Komórki macierzyste są cenione z tego powodu, iż potrafią przekształcić się w całe mnóstwo wyspecjalizowanych typów komórek (serca, wątroby, kości, nerwy...). Niestety, największym potencjałem wykazują się komórki macierzyste pobierane od ludzkich embrionów, a więc badania przeprowadzane na tego typu komórkach budzą kontrowersje.Teraz jednak naukowcy odkryli inny typ komórek macierzystych, obecnych u dorosłych. Najlepsze jednak jest to, że źródłem tych komórek jest... tkanka tłuszczowa.

Badanie ukazało się w Plos ONE.

Komórki te odkryto przez przypadek, kiedy naukowcy próbowali wyhodować komórki pochodzące z materiału pobranego w liposukcji. Kiedy jedna z próbówek upadła i się rozbiła, wszystkie komórki w próbce umarły – poza tymi niezwykle odpornymi komórkami macierzystymi.


Okazuje się, że są one w stanie przetrwać najtrudniejsze warunki, takie jak brak tlenu czy atak enzymów trawiennych.

W rzeczywistości stres nawet je aktywuje, co oznacza, że komórki te mogą być niezwykłym sposobem na naprawianie uszkodzonych tkanek.

Potrzebujemy oczywiście dodatkowych badań, które dogłębnie przestudiują potencjał tych nowo odkrytych komórek macierzystych.

Komentarze do: Naukowcy odkryli komórki macierzyste w tłuszczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz