Szukaj

Naukowcy coraz bliżej pokonania raka krwi

Podziel się
Komentarze0

Każdego roku tylko w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się około trzech tysięcy kolejnych przypadków zachorowań na chłoniaka komórek płaszczowych (ang. Mantle Cell Lymphoma, MCL). MCL jest rodzajem raka krwi, który od chwili powstania patologii pozostawia choremu jedynie od pięciu do siedmiu lat życia.MCL to zaburzenie funkcji cyklin D1, czyli grup białek odpowiedzialnych za podział komórek. Cykliny te z kolei zawdzięczamy genowi CCND1.

MCL to skutek nadaktywności tych białek, która sprawia, że produkcja komórek wzrasta nawet do pięciu tysięcy razy. W tym wypadku chodzi limfocyty B, które generują przeciwciała.

Prof. Dan Peer z Wydziału Badań Komórkowych i Immunologii na Uniwersytecie w Tel Avivie opracował metodę ponownego programowania funkcjonowania cyklin D1. Metoda opiera się na interferencji RNA, czyli wyłączania funkcji określonych genów.


Dzięki współpracy najlepszych ekspertów RNA z Alnyalm Pharmaceuthicals (Cambridge) oraz Integrated DNA Technologies (Iowa) sukces wyłączenia wadliwych cyklin stał się faktem.

Wcześniejsze badania pokazywały, że cykliny D1 to zły trop w walce z MCL. Jednak determinacja i przekór prof. Dana Peera spowodowały, że leczenie MCL może wkrótce może stać się możliwe.

Cykliny D1 bowiem okazały się być składnikiem jedynie wadliwie funkcjonujących komórek. To właśnie dlatego interferencja RNA jest skuteczną metodą przywracania normalnej produkcji limfocytów B.

Zanim jednak tą metodą będzie można skutecznie leczyć chorych na MCL, zostanie ona przetestowana na zwierzętach. Pierwsze testy bezpieczeństwa zostaną przeprowadzone na myszach, w których zostało sztucznie rozwinięte schorzenie MCL.

Komentarze do: Naukowcy coraz bliżej pokonania raka krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz