Szukaj

Morski robak, który żywi się związkami toksycznymi

Podziel się
Komentarze0

Zaobserwowany u wybrzeży wysyp Elba, morski robak z gatunku Olavius algarvensis, zaskoczył badaczy, którzy badali go ze względu na jego zaskakujące zwyczaje odżywiania.Albowiem, robak ten odżywia się w rzeczywistości związkami, które są toksyczne dla większości istot żywych. Tym samym, robak z gatunku Olavius algarvensis stanowi niezwykły przykład potęgi ewolucji.

Badacze w wydziału mikrobiologii morskiej niemieckiego instytutu Max Planck pochylili się nad kwestią tego zadziwiającego robaka, który wyewoluował w środowisku raczej dość wrogim wszelkiemu życiu, albowiem w środowisku zdominowanym przez tlenek węgla oraz siarkowodór.

Jak wyjaśniają to naukowcy w badaniu opublikowanym w przeglądzie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Science), robak ten jest pokryty, tuż pod skórą, milionami bakterii symbiotycznych. A te bakterie produkują jedzenie dzięki energii pochodzącej z tlenku węlga i z siarkowodoru.


Robią to w sposób tak skuteczny, że robak utracił całkowicie swój układ pokarmowy, włączając w to także jamę ustną i jelita, w przebiegu ewolucji, i odżywia się jedynie dzięki swoim bakteriom, wyjaśnia doktor Nicole Dubilier, jedna z autorek badania nad robakiem Olavius algarvensis.

Robak ten, poza tym, jest w stanie recyklingować swoje własne odpady. Kiedy inne zwierzęta są zmuszone eliminować je ze swoich ciał, to bakterie symbiotyczne robaka Olavius algarvensis pozwalają mu wykorzystać energię, która zawarta jest w tych odpadach.

W ten sposób, robak z tego gatunku jest również pozbawiony własnych nerek.

Zdaniem naukowców niemieckich, to niesamowite stworzenie jest doskonałą ilustracją potęgi ewolucji. Jest to wspaniałym modelem pozwalającym lepiej zrozumieć kompleksowe symbiozy, takie jak te, które dotyczą jelit ludzkich.

Komentarze do: Morski robak, który żywi się związkami toksycznymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz