Szukaj

Komórki macierzyste z moczu – łatwe do wyizolowania i przydatne w wielu terapiach

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Wake Forest Baptist Medical Center’s Institute for Regenerative Medecine wykazują, że komórki macierzyste z moczu można łatwo przekształcić w inne typy komórek. Jak uważa dr Yuanyuan Zhang, jeden z autorów projektu badawczego, komórki te można uzyskać w sposób bardzo tani, nieinwazyjny i prosty, bez konieczności stosowania ciężkich operacji.Opis prac ukazał się w Stem Cells.

Zespól naukowy skutecznie poprowadził komórki macierzyste z moczu tak, aby przekształciły się w komórki pęcherza moczowego.

Ale to nie wszystko – komórki macierzyste pochodzące z moczu mogą tworzyć także kości, chrząstkę, tłuszcz, mięśnie szkieletowe, nerwy, komórki nabłonkowe.

Dr Zhang dodaje: - Te komórki macierzyste to nieograniczone źródło autologicznych komórek mogących posłużyć do leczenia nie tylko chorób urologicznych (choroba nerek, nietrzymanie moczu, dysfunkcje erekcji), ale też mogą sprawdzić się na innych polach, jak np. wytwarzanie pęcherza do transplantacji, przewodów moczowych i innych narządów układu moczowego.


Możliwość stosowania komórek własnych pacjenta w terapii jest uważana za korzyść, gdyż tego typu komórki nie wywołują odpowiedzi odpornościowej i odrzutu.

Dr Zhang wraz z zespołem wykazał też, że komórki macierzyste z moczu – w odróżnieniu od ludzki macierzystych komórek embrionalnych bądź indukowanych komórek macierzystych – nie powodują powstawania guzów po implantacji do organizmu, a to oznacza, że mogą być bezpieczniejsze dla pacjentów.

W badaniu pobrano próbki moczu od 17 osób w wieku od 5 do 75 lat. Wyizolowanie komórek macierzystych okazało się bardzo łatwe. Następnie badacze ocenili ich zdolność do przekształcania się w inne typy komórek.

Skąd jednak pochodzą te komórki macierzyste? Badacze mają podejrzenia: być może z górnego układu moczowego, nie wyłączając nerek.


Komentarze do: Komórki macierzyste z moczu – łatwe do wyizolowania i przydatne w wielu terapiach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz