Szukaj

Komórki macierzyste, czyli medycyna XXI wieku

Podziel się
Komentarze0

Świat medyczny zelektryzowała wiadomość, że Korea Południowa jako pierwsza zezwoliła na sprzedaż leku zwierającego ludzkie komórki macierzyste. Służący regeneracji chrząstek stawowych Cartistem będzie wstrzykiwany w stawy podczas zabiegów operacyjnych. Poprzedzające podobne zezwolenie badania kliniczne trwają w USA. Czy Polacy również mają dostęp do najnowocześniejszych metod leczniczych?Błyskawiczna kariera komórek macierzystych związana jest z ich niezwykłą właściwością wszystkich zdolności do przekształcania się w inne  komórki naszego organizmu i w związku z tym zdolnością do leczenia chorych organów. Zdaniem naukowców badania nad terapią komórkami macierzystymi już wkrótce doprowadzą do opracowania leków na wiele chorób, w tym na raka, cukrzycę typu 1, chorobę Parkinsona, celiakię czy niewydolność serca.


Terapia komórkami macierzystymi to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Wprowadzanie w Korei pierwszego leku na bazie komórek macierzystych zwiastuje zupełnie nową epokę w medycynie. Być może za kilka lat leczenie tkankami macierzystymi będzie dla nas równie oczywiste co przyjmowanie antybiotyków.Jednak już teraz mamy możliwość korzystania z osiągnięć medycyny na miarę XXI wieku poprzez wykorzystanie krwi pępowinowej, która jest niezwykle bogatym źródłem komórek macierzystych. – mówi dr Tomasz Baran, z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, największej w Polsce instytucji, zajmującej się pobieraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej.


– Krew pępowinowa znana jest już od dawna z udanego  stosowania w ramach terapii chorób nowotworowych. Przechowywana krew może posłużyć w przyszłości  nie tylko dzieciom, lecz również całej rodzinie. Jej niezwykła wartość wiąże się z dużo łatwiejszym dobraniem krwi do potrzebującego pacjenta (np. rodzeństwa) i niższym ryzykiem powikłań po przeszczepieniu.


Poczucie bezpieczeństwa, jakie daje bankowanie rodzinne, czyli możliwość przechowywania krwi pępowinowej i wykorzystywania jej do terapii różnych członków rodziny, jest nie do przecenienia. Dzięki niemu jesteśmy przygotowani na najtrudniejsze wyzwania, przed jakimi być może przyjdzie stanąć nam i naszym najbliższym. A kto wie, jakie niezwykłe możliwości wykorzystania zdeponowanej przez nas krwi pępowinowej przyniesie trwająca właśnie medyczna rewolucja?

Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl.

Komentarze do: Komórki macierzyste, czyli medycyna XXI wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz