Szukaj

Jak podnieść ciśnienie krwi?

Podziel się
Komentarze0

Z niskim ciśnieniem krwi ma problemy wiele osób. Pojawiają się różne dolegliwości, które utrudniają i przeszkadzają im w codziennym funkcjonowaniu. Jak podnieść ciśnienie krwi? Można je spróbować podnieść sobie samemu, bez stosowania środków farmakologicznych.

Jak podnieść ciśnienie krwi?

Co to jest niedociśnienie?

Niskie ciśnienie krwi to niedociśnienie, inaczej hipotonia. U kobiet niedociśnienie pojawia się wtedy, gdy ich ciśnienie tętnicze nie przekracza 90/60 mmHg, natomiast u mężczyzn 100/70 mmHg. Jeśli odczuwa się senność, zmęczenie i brak emocji, które jest związane z niżem atmosferycznym czy zmianą pogody to może oznaczać, że mamy niedociśnienie, tzw. hipotonię pierwotną. W takim przypadku ciśnienie krwi można podwyższyć sobie samemu na kilka sposobów.

Sposoby na podwyższenie ciśnienia krwi

Aktywność fizyczna

Jednym ze sposobów na podwyższenie ciśnienia krwi jest aktywność fizyczna, ponieważ poprzez ruch można pobudzić krążenie. Wystarczy 30 minut ćwiczeń, aby poprawić swoje samopoczucie. Najlepiej ćwiczyć na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie. Można biegać, jeździć na rowerze lub chodzić na szybkie, dwudziestominutowe spacery. Odpowiednia będzie także gimnastyka, np. rozciąganie się, wykonywanie przysiadów oraz aerobik. Nie powinno się stać zbyt długo w jednym miejscu, np. można podnosić się na stopach lub chodzić. Podczas siedzenia w pracy lub oglądania telewizji można ruszać, kręcić stopami, co pobudzi krążenie. Rano nie należy wstawać gwałtownie, ponieważ może to być przyczyną zawrotów głowy.

Naprzemienny prysznic

Innym sposobem jest zimny prysznic, który również pobudza krążenie. Najlepszy okazuje się naprzemienny prysznic, czyli oblewanie ciała na zmianę zimną i gorącą wodą. Jednak takiej metody nie powinny stosować osoby, które są nieprzyzwyczajone do zimnej wody, a poprzez to źle na nią reagują. Należy się stopniowo przyzwyczajać do zimnej wody. Taki prysznic trzeba zawsze zaczynać od polewania ciała ciepłą wodą, a zakończyć na polewaniu ciała zimną wodą. Ciepłą wodą należy polewać się dłużej, około 2 -3 minut, a zimną o wiele krócej, około 10 -15 sekund. Osoby z niedociśnieniem nie powinny brać długich i gorących kąpieli w wannie, ponieważ źle wpływają na krążenie i obniżają ciśnienie krwi. Chłodny prysznic lub kąpiel najlepiej brać po porannych ćwiczeniach lub po wstaniu z łóżka.

Napoje z kofeiną

Niskie ciśnienie można podnieść poprzez wypicie filiżanki kawy lub napojów energetyzujących, które zwierają kofeinę. Kawa może pomóc na niedociśnienie, ale trzeba ją pić z umiarem, ponieważ jej duże ilości sprawiają, że organizm człowieka przyzwyczaja się do niej i już nie pobudza tak dobrze. Wtedy sięga się po kolejne filiżanki, jednak to nie jest dobre dla zdrowia. Osoby, które nie mogą pić kawy lub jej nie lubią, powinny sięgnąć po herbatę, zawiera ona teinę, która również podnosi ciśnienie i jest mniej niebezpieczna niż kofeina. Ale do teiny organizm też się przyzwyczaja.

Picie dużej ilości napojów pobudzających także jest niewskazane, ponieważ działają one krótki czas i nie powodują trwałej poprawy. Zawarte w nich duże ilości cukrów powodują, że u osób wrażliwych gromadzą się w jamie brzusznej duże ilości krwi, a to przyczynia się potem do ponownego spadku ciśnienia krwi.

Woda

Na niedociśnienie dobre jest także wypicie dużej ilości wody. Zaleca się, aby osoba dorosła piła około 2 litry wody dziennie. Natomiast na niedociśnienie wskazane jest picie nawet 3 litrów wody, którą można zamieniać na soki, herbaty czy zupy.

Odpowiednia dieta

Za niskie ciśnienie mogą być odpowiedzialne zbyt obfite posiłki lub odczuwanie głodu. Posiłki powinny być jedzone regularnie w małych porcjach i krótkich odstępach czasu. Dla niskociśnieniowców odpowiednie są potrawy lekkostrawne, które dostarczają organizmowi niezbędnych substancji odżywczych. Osoby z niedociśnieniem mogą spożywać sól i nie muszą jej ograniczać tak jak osoby z nadciśnieniem. Gdy ciśnienie jest niskie można zjeść ogórka z solą lub chleb z masłem i solą. Sól zwiększa objętość krwi, poprzez zatrzymanie wody w organizmie, a w związku z tym zwiększa również ciśnienie. Jednak dużej ilości soli nie powinny spożywać, np. osoby z niewydolnością serca, ze znacznym upośledzeniem nerek oraz kobiety w ciąży.

Inne sposoby

Krążenie można poprawić poprzez noszenie przez mężczyzn skarpet uciskowych, a przez kobiety specjalnych pończoch lub rajstop, które mają kontrolowany ucisk. Można je kupić w aptekach. Ubrania te zapobiegają zawrotom głowy.
Należy unikać alkoholu, ponieważ m. in. wpływa na pojawianie się problemów z krążeniem, a to jest niebezpieczne przy niedociśnieniu.

Przy niskim ciśnieniu można zasłabnąć. Jeśli chce się uniknąć zasłabnięcia należy obserwować u siebie objawy, które mogą na nie wskazywać, czyli: pocenie się, przyspieszone bicie serca albo zawroty głowy. Gdy pojawią się takie objawy należy usiąść, kucnąć lub uklęknąć.

Leczenie farmakologiczne

Niedociśnienie pierwotne nie musi być leczone farmakologicznie. Jednak można zażyć leki wtedy, gdy ciśnienie szybko spada lub jego niska wartość utrzymuje się przez dłuższy czas. Leki podwyższające ciśnienie nie ustawią go na stałe na odpowiednim poziomie, a gdy się je odstawi powraca ciśnienie sprzed terapii.

Niedociśnienie nie jest tak niebezpieczne jak nadciśnienie, ale też nie powinno się go ignorować. Szczególnie, gdy towarzyszą mu takie objawy jak: omdlenia, zawroty głowy, nudności, pocenie się w nocy, odczuwanie lęku, trudności z koncentracją, zaburzenia rytmu serca, zimne ręce i stopy, blada twarz, pogarszające się samopoczucie, przyspieszone tętno, złe samopoczucie przy zmianie pogody. Mogą to być objawy, które sygnalizują inną poważną chorobę. Mówimy wtedy o hipotonii wtórnej, gdy niedociśnienie związane jest z chorobami, np. cukrzycą albo anemią. Wtedy można się go pozbyć, gdy wyleczy się daną chorobę, której niskie ciśnienie jest jednym z objawów.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Jak podnieść ciśnienie krwi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz