Szukaj

Elektrownia Fukushima: poza Japonią, promieniowanie ma mieć niewielki wpływ

Podziel się
Komentarze0

Raport Światowej Organizacji Zdrowia pokazuje, że dawki promieniowania, którego Japonia była ofiarą w następstwie katastrofy elektrowni atomowej Fukushima, są bardzo niskie. Eksperci oceniają, że dawki te mają być poniżej dozwolonych poziomów i nie miały większego wpływu na zdrowie ludzkie. Raport ten został przedstawiony wczoraj na konferencji w Genewie, zorganizowanej przez Światową Organizację Zdrowia.Autorzy raportu swoje wnioski opierają na oficjalnych pomiarach oraz na symulacjach przeprowadzonych na komputerze.

A jednak, dokument ten nie bierze pod uwagę tych wszystkich ludzi, którzy zostali ewakuowani ze stref w pobliżu elektrowni atomowej, ani też pracowników sprzątających miejsce katastrofy.

W rzeczywistości, władze lokalne w Namie i w Itate, które znajdują się w strefie aktualnie zakazanej – w promieniu do 30 km wokół elektrowni – stwierdzają, że promieniowanie w tych miejscowościach sięgało od 10 do 50 milisiwertów (mSv). Poziomy te są o wiele większe niż dawki od 1 do 10 mSv, ujawnione w innych miejscach tej prefektury, czy też do 0,1 do 10 mSv w regionach sąsiadujących.


Raport WHO nie bierze więc pod uwagę tych bardzo istotnych danych, a jednak ocenia, że dawki promieniowania dla calej reszty świata sięgnęły zaledwie 0,01 mSv, czyli bardzo niskich poziomów.

Jak stwierdza Światowa Organizacja Zdrowia, można uważać, że dawki promieniowania stwierdzane poza Japonią są poniżej (a bardzo często, bardzo bardzo nisko) dawek uznawanych przez ekspertów za „niezwykle słabe”.

Specjaliści, którzy stoją za tym raportem, oceniają również, że ponad rok po katastrofie (11 marzec 2011 roku), dawki promieniowania z całą pewnością muszą być niższe od tych, które stwierdzano w następstwie katastrofy w Czarnobylu na Ukrainie, w 1986 roku.

Raport przedstawiony w Genewie – aż 120 stron – jest zaledwie jedną częścią o wiele szerszego dokumentu, który będzie gotowy tego lata i który ma na celu określenie konsekwencji wypadku w elektrowni Fukushima – Daiichi, przede wszystkim w dziedzinie zdrowia ludzkiego.

Komentarze do: Elektrownia Fukushima: poza Japonią, promieniowanie ma mieć niewielki wpływ

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz