Szukaj

Białaczka: komórki nowotworowe przeprogramowane w komórki zdrowe

Podziel się
Komentarze0

Patologie krwi są liczne i mogą dotykać różnych elementów komórkowych krwi, takich jak białe krwinki, czerwone krwinki, płytki. Mogą dotyczyć też osocza i protein krążących w krwiobiegu. Białaczka jest rakiem komórek macierzystych szpiku kostnego, które dają początek komórkom krwi. Istnieje wiele typów białaczek, klasyfikowanych według ich ich tempa rozwoju (ostre albo przewlekłe) oraz komórek, których dotykają (limfocyty bądź inne).W leczeniu białaczki stosuje się różne terapie: chemia, napromieniowanie, przeszczep szpiku kostnego. Jednakże każda technika ma swoje wady i nie zawsze jest skuteczna.

Nowe badanie, opublikowane w Cell Reports, przedstawia całkiem nową strategię terapeutyczną przeciwko tej chorobie.

Naukowcy z Centre for Genomic Regulation w Barcelonie oparli się na wcześniejszych pracach, które pokazały, że praktycznie każdą komórkę krwi można przekształcić w inną komórkę krwi.

Potrzebny jest do tego czynnik C/EBPalfa, czyli czynnik transkrypcji (proteina zdolna do modulowania syntezy protein komórkowych).


Dzięki C/EBPalfa, autorom artykułu udało się przeprogramować limfocyty w makrofagi, czyli typ białych krwinek, które nie przechodzą podziałów.

Naukowcy postanowili przekształcić więc nowotworowe komórki krwi w makrofagi. Udało się: dodanie C/EBPalfa do środowiska hodowli komórkowej pozwoliło przeprogramować komórki raka.

Więcej nawet – wyprodukowane w ten sposób makrofagi nie przekształcają się na nowo w złośliwe komórki.

Badacze poszli więc krok dalej i przestudiowali metodę na myszach. Okazało się, że transplantacja komórek rakowych do organizmów myszy z obniżoną odpornością powodowała pojawienie się białaczki.

Natomiast kiedy komórki rakowe były wcześniej potraktowane C/EBPalfa, myszy były mniej zagrożone rozwojem choroby.

Thomas Graf, kierujący tym badaniem, mówi: - Rezultaty te pokazują, że ludzkie komórki nowotworowe możemy przekształcić w komórki normalne. Dzięki tym odkryciom stworzenie nowych terapii przeciwko białaczce wydaje się możliwe.

Komentarze do: Białaczka: komórki nowotworowe przeprogramowane w komórki zdrowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz