Szukaj

Aspiryna może uchronić Cię przed rakiem

Podziel się
Komentarze0

Badania pokazują, że zażywanie aspiryny może zredukować nawet do jednej trzeciej ryzyko zachorowania na raka jelita. U pacjentów, przyjmujących dzienną dawkę leków przeciwbólowych przez co najmniej 9 miesięcy po zdiagnozowaniu, zauważono wyraźny spadek prawdopodobieństwa zachorowania.Długoterminowa terapia redukuje zagrożenie aż do 30%, lecz nawet krótsze przyjmowanie aspiryny znacznie zwiększa szanse na przeżycie chorujących. Przeprowadzone badania ukazujące te rezultaty obejmowały 4.500 chorujących na raka jelita w Holandii, zdiagnozowanych pomiędzy rokiem 1998 a 2007.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w British Journal of  Cancer, należącego do Cancer Research UK.

Czołowym działaczem z Leiden University of Medical Centre jest Dr Gerrit-Jan Liefers. Twierdzi on, że to odkrycie będzie miało poważne kliniczne konsekwencje - może implikować gruntowne zmiany w leczeniu. Fakt, że łatwo dostępne, ogólnie stosowane, tanie lekarstwa mają terapeutyczne znaczenie i mogą przyczyniać się do wzrostu szans na przeżycie pacjenta, jest prawdziwym objawieniem. Zwłaszcza w przypadku osób starszych, które często mają dodatkowe choroby, przy których nie jest możliwe zastosowanie chemioterapii.

Jednakże Sarah Lyness, która jest dyrektorem wykonawczym oraz informatorem instytucji charytatywnej, zaznacza, że mimo iż te badania wykazują walory leków przeciwbólowych, eksperci wcale nie zalecają terapii aspiryną w celu zmniejszenia postępowania choroby.

 Joint British Societies (włącznie z the British Cardiac Society, British Hypertension Society i The Stroke Association) w 2005 roku zarekomendowało, by  przyjmowanie dziennej dawki aspiryny przez osoby powyżej 50 roku życia, mającej zredukować niebezpieczeństwo ataków serca i udarów, zostało poddane w wątpliwość.

Okazało się bowiem, że może to doprowadzić do wewnętrznego krwawienia, które bywa śmiertelne. Lyness podsumowuje to następująco: „Nie pozbyliśmy się jeszcze pytań, które wymagają odpowiedzi. Na przykład, tych dotyczących wewnętrznego krwotoku spowodowanego przyjmowaniem aspiryny, a także jakie powinny być codzienne dawki tego leku i jak długo może być prowadzona podobna terapia bez szkodliwych działań ubocznych dla organizmu.”

Każdy kto rozważa stosowanie aspiryny jako leku zmniejszającego ryzyko raka powinien najpierw porozmawiać ze specjalistą, by dokładniej poznać wpływ tej terapii na przebieg choroby. Co więcej pacjenci muszą być też ostrzeżeni, że leczenie środkami przeciwbólowymi ma też  poważne minusy, m. in. zwiększa niebezpieczeństwo komplikacji przed operacją.

Komentarze do: Aspiryna może uchronić Cię przed rakiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz