Szukaj

Amazon, Apple i Microsoft: nie dość ekologiczne

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdza organizacja ekologiczna Greenpeace, trzy firmy-giganci w dziedzinie nowych technologii, czyli Microsoft, Apple i Amazon, bardzo powszechnie korzystają z tak zwanych brudnych energii. Natomiast, Greenpeace bardzo pochlebne zdanie ma o Facebooku, Google oraz Yahoo!, które jej zdaniem pokazują dobry przykład.Raport sporządzony przez Greenpeace został opublikowany kilka dni temu. Mówi on, iż nawet jeśli dane i programy gromadzone przez internautów nie znajdują się już na ich komputerach albo smartfonach, to jednakże gromadzone są one w centrach danych, data center.

W tych potężnych centrach danych właśnie znajduje się tysiące komputerów, które gromadzą i generują wszyskie informacje, gotowe do konsumpcji, które akumulujemy, jak wyjaśnia raport Greenpeace.

Organizacja ekologiczne podkreśla jeszcze, że te potężne data center konsumują przeogromne ilości energii elektrycznej. Jest to równowartość około 250 000 europejskich gospodarstw domowych dla niektórych z tych centrów.


Oznacza to, jak podkreśla jeszcze Greenpeace, że te trzy firmy amerykańskie, giganci tego rynku, Amazon, Microsoft oraz Apple, nie zwracają za bardzo uwagi na pochodzenie energii elektrycznej, z której korzystają, delikatnie mówiąc.

A tym samym, w większej części uciekają się do źródeł tak zwanej „brudnej energii”, aby zasilać swoje potężne centra danych. Natomiast, organizacja ekologiczna podkreśla zasługi firmy Yahoo! oraz Google, które jej zdaniem nie przestają pokazywać dobrego przykładu całemu światu.

Co więcej, także Facebook ostatnio pokazał swoje bardziej zielone oblicze, zapraszając do grona swoich przyjaciół również energie odnawialne. Greenpeace przypomina, że Facebook zrobił pierwszy krok w dobrym kierunku konstruując swoje centrum danych w Szwecji. Centrum to może być całkowicie zasilane energiami odnawialnymi.

Jednakże, jak wyjaśnia jeden z przełożonych Greenpeace, Casey Harrell, w komunikacie dla Agence France Presse: nie chodzi nam o to, żeby prześladować te firmy. My je chcemy popchnąć w dobrym kierunku, po prostu. Uwielbiamy nasze iPhony, ułatwiają nam one nasze życie, ale nie powinny one mimo wszystko szkodzić naszej planecie. Bo bez niej nie będzie i nas.

Komentarze do: Amazon, Apple i Microsoft: nie dość ekologiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz