Szukaj

Aparaty ortopedyczne

Aparaty ortopedyczne - urządzenia spełniające określone zadania w ortopedii i rehabilitacji. Odmianą a.o. jest szyna Koszii, poduszka Frejki, pajacyk Grucy i in. tego typu urządzenia do zachowawczego leczenia niedorozwoju stawu biodrowego (dysplazji).

Aparaty korekcyjne dzięki odpowiedniej bu­dowie wywierają wpływ na poprawę nieprawidłowego ustawienia kończyny, a przez długotrwałe działanie kształtują odpowiednio wzrost kości. Do tego typu aparató zalicza się np. aaparaty odwodzące ? rozwórkę typu Koszii (ryć.), szyny korekcyjne, stosowane w wadach wrodzonych i nieprawidłowościach w budowie stóp.

Aparaty stabilizujące, jeden z rodzajów aparatów ortopedycznych. Służą do stabilizacji kończyn, kręgosłupa, klatki piersiowej i in. stawów. Ich wartość użytkowa jest zależna od ciężaru, dokładnego wykonania i trwałości w działaniu. W miejscu przylegania a. do skóry i w miejscach ucisku ciała na jego elementy stabilizujące mogą wystąpić zaczerwienienia skóry lub otarcia, które przy długim działaniu doprowadzają do odleżyn i modzeli.

Komentarze do: Aparaty ortopedyczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz