Szukaj

Zielona herbata

Pochodząca z Chin, gdzie jest stosowana już od VIII wieku przed naszą erą, herba jest dzisiaj napojem najbardziej konsumowanym na całym świecie, zaraz po wodzie. Zielona herbata, preparat słabo sfermentowany, jest bogaty w substancje antyoksydacyjne, nazywane katechinami. Substancje te mają tę właściwość, iż spowalniają wzrost komórek nowotworowych in vitro.

Zielona herbata źródło: wikipedia

Poza tym, zachorowalność na niektóre rodzaje raka jest niższa w krajach, gdzie konsumpcja herbaty zielonej jest wysoka. Pozwala to przewidywać zastosowanie w celach leczniczych ekstraktu z zielonej herbaty przeciwko nowotworom. Mimo że herbata zielona zyskała w tych ostatnich latach reputację czynnika antynowotworowego, to jednakże przeprowadzono jeszcze zbyt mało badań klinicznych na człowieku, a więc należy pozostać raczej ostrożnym, jeśli chodzi o jej prawidziwą skuteczność.

Służy do ...

  •  redukowanie poziomu cholesterolu;
  •  kontrolowanie przybierania na wadze (w uzupełnieniu do zmiany diety);
  •  zapobieganie niektórym nowotworom.


Redukcja poziomu cholesterolu

Korzystne rezultaty zostały uzyskane przy dziennych dawkach od 1 200 mg do  2 300 mg ekstraktu z zielonej herbaty, albo od 491 mg do 714 mg katechin.

Zapobieganie rakowi


Picie trzech filiżanek dziennie ma mieć ochronne działanie przeciwko niektórym nowotworom. Efekt ten ma się zwiększać wraz z ilością konsumowanej herbaty, której można pić aż do 10 filiżanek dziennie.

Uwaga: sprzedaż wyciągu z zielonej herbaty marki Green Lite Polyphenon, proponowanego jako produkt odchudzający, jest w niektórych krajach zakazana (np. w Kanadzie).

Przeciwwskazania: osoby cierpiące na zaburzenia pracy wątroby albo mające bóle brzucha, żółtaczkę albo mające ciemne zabarwienie moczu, powinny zapytać o zdanie lekarza, zanim zaczną zażywać ekstrakty z zielonej herbaty. Zalecenia te również dotyczą kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią oraz osób mających niedobór żelaza.

Działanie niepożądane:
z powodu zawartości kofeiny, zielona herbata może spowodować bezsenność oraz podrażnienie.

Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.

Interakcje z lekarstwami:
zielona herbata zawiera ilości witaminy K, których nie można zaniedbywać. Konsumowana w dużych ilościach, witamina K może zaszkodzić korzystnemu działaniu warfaryny (kumadyna).

Zielona herbata może również ograniczyć absorpcję kwasu foliowego.

Kofeina zawarta w zielonej herbacie może wejść w interakcje z lekami antydepresyjnymi, zawierającymi inhibitory monoaminooksydazy.

Teanina jest innym aktywnym składnikiem herbaty, którym interesują się naukowcy. Według wstępnych badań, ma ona mieć działanie rozluźniające układ nerwowy oraz działanie stymulujące układ odpornościowy. Wiele suplementów teaniny jest oferowanych na rynku, ale dane jeszcze są niewystarczające, aby wnioskować na temat jej prawdziwej skuteczności.

Komentarze do: Zielona herbata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz