Szukaj

Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Yerba mate jest napojem stymulującym otrzymywanym z liści drzewa pochodzącego z Ameryki Południowej, gdzie ludy autochtońskie piją go od najdawniejszych czasów. Głównym składnikiem yerba mate jest kofeina. Jej liście zawierają około 1% kofeiny, co daje napój zawierający nieco więcej kofeiny niż filiżanka herbaty i nieco mniej kofeiny niż filiżanka kawy.

Yerba mate (Ilex paraguariensis) źródło: wikipedia

Części wykorzystywane: liście.

Służy do ...

  •  poprawa czujności;
  •  walka ze zmęczeniem, na krótką metę;
  •  poprawa zdolności poznawczych na krótką metę;
  •  zwalczanie zmęczenia umysłowego i psychicznego na krótką metę.

Dostępność: jako napój, yerba mate jest sprzedawana w postaci suszonych liści (do robienia z nich naparów) albo w proszku, który rozpuszczamy w gorącej wodzie. Istnieją również ekstrakty, które odnajdujemy w przeróżnych produktach odchudzających.


Uwaga: w niektórych krajach Ameryki Południowej - gdzie yerba mate pije się zamiasta kawy czy herbaty – średnia konsumpcja wynosi 27 g suszonych liści na dzień, co jest równe blisko 300 mg kofeiny dziennie.


Ostrzeżenie:
w ramach badań przeprowadzonych na populacjach Ameryki Południowej, badacze powiązali wielką konsumpcję yerba mate z zachorowalnością na niektóre typy nowotworów, takich jak nowotwory jamy ustnej, nowotwory przełyku oraz nowotwory krtani.


Przeciwwskazania: odradza się yerba mate kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, ponieważ nie znamy jej działania na płód i noworodka. Niektóre preparaty dostępne w handlu mogą zawierać mikroskopijne grzyby, które mogą grozić infekcjami w przypadku osób o osłabionym układzie odpornościowym.


Działania niepożądane:
skutki uboczne yerba mate są przypisywane kofeinie, którą ta zawiera. Kofeina, zażywana w zbyt dużych ilościach, może spowodować mdłości, wymioty, nadciśnienie tętnicze, palpitacje serca, arytmię, przyśpieszony oddech, skurcze mięśniowe oraz bóle głowy. Długie zażywanie kofeiny powoduje uzależnienie. Odwyk może spowodować bóle głowy, podrażnienie, nerwowość i bezsenność, na przykład.


Interakcje z innymi roślinami oraz suplementami:
efekt stymulujący yerba mate dodaje się do tych produktów pokarmowych, napojów oraz produktów, które zawierają kofeinę. Interakcje z lekarstwami: kofeina zawarta w yerba mate może wchodzić w interakcje z wieloma lekarstwami.

Może zwiększać działanie leków anelgetycznych, zmniejszać działanie leków uspokajających, zwiększać niepożądane działanie leków stymulujących centralny układ nerwowy, wchodzić w interakcje z lekami antykoagulacyjnymi i lekami przeciwpłytkowymi. Kofeina wchodzi w rekacje z efedryną i nikotyną.

Ponieważ zwiększają one poziom kofeiny we krwi, alkohol, pigułki antykoncepcyjne doustne, estrogeny oraz niektóre antybiotyki (disulfiram, verapamil, fluvoxamine, na przykład), mogą zaostrzyć jej działania niepożądane. Lista ta nie jest kompletna, a więc należy skonsultować się ze specjalistą.

Komentarze do: Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz