Szukaj

Wrotycz maruna (Tanacetum parthenium)

Wrotycz (inaczej zwany złocieniem maruna) to roślina pochodząca z Bałkanów, dzisiaj występuje także w regionach o umiarkowanym klimacie w Europie oraz w Ameryce Północnej i w Ameryce Południowej. Jest to krzew wieloletni i mało wymagający.

Wrotycz maruna (Tanacetum parthenium) źródło: wikipedia


Części wykorzystywane:
świeże liście albo suszone części nadziemne.

Tradycyjnie, stosowano wrotycz przede wszystkim przeciwko bólom głowy, zatrzymaniu menstruacji, a także przeciwko bólom reumatycznym.

Inne odnotowane tradycyjne zastosowanie wrotycza to: zapalenie stawów, astma, bóle menstruacyjne, bóle żołądka, bóle zębów oraz ugryzienia insektów. Jego stosowanie stało się przestarzałe, ale zainteresowanie naukowe wrotyczem maruna pojawiło się znów pod koniec lat 1970 – wtedy to zaczęto badać właściwości antymigrenowe tej rośliny.

Służy do...
  • zmniejszanie częstości i intensywności napadów migreny.

Dostępność: można dostać pastylki albo kapsułki z liofilizowanych liści (ususzonych na zimno, a następnie zmielonych), normalizowane do 0,2% partenolidu. Istnieją także różne inne typy wyciągów: maści, ekstrakty o różnej zawartości partenolidu, ale nie były one skuteczne w przebiegu prób klinicznych.


Prewencja migreny: można żuć liście wrotycza (świeże albo suszone). Należy także poczekać od 4 do 6 tygodni, zanim będzie można odczuć w pełni działanie rośliny. W przypadku stałego stosowania, zaleca się przerwanie leczenia na jeden miesiąc w ciągu roku. Taka przerwa pozwala ocenić, czy jest konieczne kontynuuowanie leczenia.


Ostrzeżenie: osoby uczulone na rośliny z rodziny złożonych (margaretka, astry, rumianek, itp.), nie powinny konsumować wrotycza.


Przeciwwskazania: w okresie ciąży, a także w okresie karmienia piersią, doradzane jest kobietom unikanie wrotyczna maruna, ze względu na jego skuteczność w wywoływaniu menstruacji.

Działania niepożądane:
bardzo rzadko, lekkie problemy trawienne. U niektórych osób, fakt żucia liści wrotycza może spowodować powstawanie małych wrzodów jamy ustnej, generalnie po kilku miesiącach stałego stosowania. Generalnie, możemy zapobiec temu problemowi zażywając kapsułki, zamiast przeżuwać liście.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami: według danych z badań przeprowadzonych in vitro, wrotycz maruna ma działanie przeciwpłytkowe. Teoretycznie, działanie to może się dodać do działania innych roślin albo suplementów, które mają działa antykoagulacyjne albo przeciwpłytkowe.


Interakcje z lekarstwami: jak w przypadku roślin i suplementów, według badań przeprowadzonych in vitro, wrotycz maruna ma działanie przeciwpłytkowe, które teoretycznie może się dodać do działania leków syntetycznych o działaniu przeciwpłytkowym albo antykoagulacyjnym. Próby in vitro wykazały również, że wrotycz maruna ma działanie antyzapalne, które, teoretycznie, może dodać się do działania leków mających podobny efekt.

Komentarze do: Wrotycz maruna (Tanacetum parthenium)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz