Szukaj

Tymianek (Thymus vulgaris)

Ludzie używają tymianku od tysięcy lat, niezależnie czy chodzi o oczyszczanie powietrza (palenie rośliny), czy też jako aromat w kuchni oraz w napojach alkoholowych. W naszych czasach, w Europie, tymianek zalicza się do roślin najczęściej zalecanych przeciwko kaszlowi oraz zapaleniom dróg oddechowych.

Tymianek (Thymus vulgaris) źródło: wikipedia

W Ameryce Północnej, jedna z najbardziej popularnych marek do płukania jamy ustnej (Listerine), tak samo jak i niektóre pasty do zębów, zawierają tymol (jeden z aktywnych składników ekstraktu z tymianku).

Części wykorzystywane:
liście i kwiaty.

Służy do ...

Do użytku wewnętrznego:
 •  leczenie bronchitu (w połączeniu z ektraktem z korzenia pierwiosnka);
 •  uśmierzanie kaszlu;
 •  uśmierzanie problemów trawiennych;
 •  uśmierzanie mniejszych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Do użytku zewnętrznego:
 •  jako płyn do płukania jamy ustnej oraz gardła;
 •  leczenie zapaleń błony śluzowej jamy ustnej;
 •  leczenie nieprzyjemnego oddechu;
 •  zapobieganie i zwalczanie płytki nazębnej;
 •  zapobieganie i zwalczanie bakterii jamy ustnej, które powodują próchnicę (w połączeniu z eukaliptolem oraz z mentolem);
 •  leczenie niektórych mniejszych ran skórnych;
 •  leczenie niektórych infekcji skórnych. 

Dostępność: najbardziej praktyczną formą jest ekstrakt w płynie. Jeśli chcemy używać suszonych bądź świeżych liści, aby zrobić napar, wybierajmy rośliny uprawiane biologicznie. Jeśli chodzi o olejki zapachowe, są one używane przede wszystkim w dyfuzorze, w aromaterapii.

Uwaga:
nie należy połykać tymiankowego olejku zapachowego, o ile nie jesteśmy pod obserwacją kompetentnego aromaterapeuty, ponieważ jest on toksyczny po przekroczeniu pewnej ilości.

Nie należy nigdy aplikować olejku zapachowego z tymianku na skórę bez wcześniejszego rozpuszczenia go w oleju roślinnym (5% maksymalnie).

Ostrzeżenie: należy unikać tymianku w przypadku alergii na rośliny z rodziny Labiatae (wargowe, rodzina mięt). Osoby wrażliwe na pyłek selera albo brzozy, mogą być również wrażliwe na tymianek.

Przeciwwskazania:
niektóre źrodła zalecają kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią unikanie ekstraktów oraz koncentratów tymiankowych.

Działanie niepożądane: przy aplikacji – okazjonalna alergia. Przy użytku wewnętrznym – czasami podrażnienia oraz palenie w żołądku.

Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.

Interakcje z lekarstwami:
z czynnikami pro- albo antytarczycowymi, może się zdarzyć, teoretycznie, że tymianek zaszkodzi działaniu leków przeznaczonych do leczenia dolegliwości gruczołu tarczycy.

Łysienie plackowate
Według rezultatów niektórych badań, mieszanka olejków zapachowych z rozmarynu, z lawendy, z tymianku oraz z orzech cedrowego może być użyteczna dla ludzi cierpiących na łysienie plackowate. Recepta jest następująca: 3 krople rozmarynu, 2 krople tymianku, 3 krople lawendy, 2 krople orzecha cedrowego, 3 ml olejku jojoba, a wszystko to dodane do 20 ml oleju z pestek winogron.

Komentarze do: Tymianek (Thymus vulgaris)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz