Szukaj

Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

Jest to mała roślina o wąskich i szorstkich liściach. Szałwia lekarska pochodzi z regionów Morza Śródziemnego. Uprawiana jest w celach handlowych w Albanii, w krajach byłej Jugosławii, w Turcji, w Grecji, we Włoszech, we Francji, w Anglii oraz w Ameryce.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) źródło: wikipedia

Znana już w epoce faraonów, przemierzyła wieki i kontynenty, zarówno jako produkt spożywczy, jak i lekarstwo. Szałwia lekarska albowiem sprzyja przede wszystkim trawieniu oraz leczy infekcje błony śluzowej. Takie samo zastosowanie znajduje dla niej również medycyna ajurwedyjska.

W epoce wielkich epidemii dżumy w Europie, szałwia była jednym ze składników słynnego „octu czterech złodziei”, znanego z tego, iż chronił przed tą chorobą. W naszych czasach, szałwia lekarska, często powiązana z innymi roślinami, wchodzi w skład różnych preparatów do produkcji leków: syropy, napary, wywary, pomady...

Części wykorzystywane: liście.

Służy do ...
  •  poprawianie pamięci (do użytku wewnętrznego);
  •  leczenie zapalenia gardła (do użytku zewnętrznego);
  •  leczenie opryszczki ust w połączeniu z rabarbarem (do użytku zewnętrznego);
  •  leczenie dolegliwości układu pokarmowego oraz nadmiernego pocenia się (do użytku wewnętrznego);
  •  leczenie zapaleń dziąseł (do użytku zewnętrznego);
  •  leczenie zapaleń błony śluzowej jamy ustnej, nosa, gardła oraz krtani (do użytku zewnętrznego);
  •  leczenie infekcji układu oddechowego;
  •  redukowanie uderzeń gorąca związanych z menopauzą.

Dawkowanie: optymalna dawka nie została ustalona, ponieważ zmienia się ona w przeciągu prób klinicznych, tak samo jak typ terapii (kapsułki z suszonych liści, ekstrakt z liści, olejek zapachowy), dlatego należy przestrzegać posologii producenta.


Uwaga: stałe zażywanie olejku zapachowego z szałwii lekarskiej powinno przebiegać pod kontrolą aromaterapeuty.
Dostępność: olejek aromatyczny, suszone liście, kapsułki, ekstrakty.


Ostrzeżenie: nie należy zażywać dużych dawek wyciągu na bazie alkoholu albo olejku zapachowego z szałwii lekarskiej, albo używać ich przez dłuższy czas, ponieważ stężenie zawartego w nich tujonu jest bardzo wysokie. Tujon jest toksyczny dla układu nerwowego i może spowodować konwulsje typu epileptycznego.


Przeciwwskazania:
szałwia lekarska odradzana jest kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią. Odradza się ją również osobom cierpiącym na epilepsję.


Działanie niepożądane:
nie odnotowano, o ile zalecane dawki są przestrzegane.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami: nieznane. Nie należy również mylić szałwii lekarskiej, o której tutaj mowa, z szałwią chińską (Dan Shen - Salvia miltiorrhiza), ani z bylicą luizjańską (Artemisia ludoviciana), których właściwości są inne. W tradycyjnej medycynie chińskiej, korzeń szałwii Salvia miltiorrhiza jest używany przede wszystkim do leczenia zaburzeń pracy wątroby oraz układu krążenia.

Komentarze do: Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz