Szukaj

Sosna nadmorska (Pinus pinaster) i pycnogenol

Sosna nadmorska to drzewo pochodzące z Gaskonii, z Korsyki oraz z Corbieres, które rośnie praktycznie wszędzie w całej Francji. Pycnogenol jest esktraktem z kory sosny nadmorskiej, o znormalizowanej zawartości proantocyjanidyn albo oligo-proantycyjanidyn (OPC), klasy składników flawonoidowych obecnych w wielkiej liczbie roślin.

Sosna nadmorska (Pinus pinaster) i pycnogenol źródło: wikipedia


Ekstrakty z kory sosny (głównie sosny nadmorskiej, ale inne gatunki, takie jak Pinus strobus, Pinus resinosa, etc. również wchodzą w grę) oraz z pestek winogron, stanowią na dzień dzisiejszy, główne źródła OPC oferowanych w handlu.
 
 
Nowoczesne zastosowanie oligo-proantycyjanidyn (OPC) jest blisko związane z wydarzeniami z 1534 roku, kiedy to statek kapitana Jacques Cartier został zablokowany w lodach rzeki Saint-Laurent. Wielu członków z jego ekipy zostało uzdrowionych ze szkorbutu przez Indian, którzy przygotowywali dla nich napar na bazie igieł i kory z lokalnej sosny.


Czterysta lat później, Jacques Masquellier z Uniwersytetu w Bordeaux, zidentyfikował substancje aktywne w korze tego drzewa, czyli oligo-proantycyjanidyny. Na początku słowo pycnogenol oznaczało OPC, które są w wielu roślinach. Teraz, nazwa oznacza wyłącznie specyficzny ekstrakt z kory sosny nadmorskiej, pewnej szwajcarskiej firmy.
 
 
Pycnogenol był przedmiotem wielu wstępnych prób, które dały obiecujące rezultaty, ale potrzeba jeszcze je potwierdzić w badaniach na szerszą skalę oraz o lepszej jakości metodologicznej: redukcja bólów w przeciągu trzeciego trymestru ciąży, zapobieganie skurczom oraz bólom mięśniowym, lekka redukcja niektórych skutków ubocznych terapii antynowotworowych (wrzody w ustach i w gardle, na przykład).

Służy do ...


  •  leczenie niewydolności żylnej oraz żylaków;
  •  uśmierzanie objawów artrozy;
  •  zapobieganie obrzękom oraz trombozie w czasie długiej podróży samolotem;
  •  redukowanie bólów menstruacyjnych;
  •  zmniejszanie powikłań żylnych związanych z cukrzycą;
  •  zmniejszanie objawów astmy;
  •  zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym.


Badania nad pycnogenolem Właściwości lecznicze ekstraktu z kory sosny są przypisywane głównie oligo-proantycyjanidynom, które ta w sobie zawiera.

 
Do odnotowania: większość badań nad pycnogenolem została przeprowadzona przez tę samą grupę badawczą, we Włoszech. Jest to fakt, który nieco osłabia siłę dowodów, z powodu braku różnorodności danych.


Przeciwwskazania:
nieznane.

 
Działania niepożądane:
rzadkie, lekkie dolegliwości jelitowe.

 
Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
działanie pycnogenolu, kiedy jest zażywany w wysokich dawkach, może dodać się do działania tych roślin i suplementów, które mają właściwości hypotensyjne, hypoglikemizujące, przeciwpłykowe albo antykoagulacyjne.

 
Interakcje z lekarstwami: działanie pycnogenolu, kiedy jest zażywany w wysokich dawkach, może dodać się do działania tych leków syntetycznych, które mają właściwości hypotensyjne, hypoglikemizujące, przeciwpłykowe albo antykoagulacyjne.

Komentarze do: Sosna nadmorska (Pinus pinaster) i pycnogenol

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz