Szukaj

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Skrzyp polny jest rośliną dziką, bardzo powszechną na całym świecie. Tak jak paprocie i mchy, skrzyp polny nie kwitnie i nie wytwarza nasion. To właśnie jego zielonym łodygom, które ukazują się wiosną, przypisujemy właściwości lecznicze.

Skrzyp polny (Equisetum arvense) źródło: wikipedia


W XVII wieku, w Europie, skrzyp polny był stosowany do leczenia ran oraz zapaleń skórnych, a także do leczenia kamieni nerkowych. Zastosowanie tej rośliny w leczeniu zaburzeń układu moczowego zostało zasygnalizowane również w medycynie ajurwedyjskiej (tradycyjna medycyna w Indiach) oraz u wielu plemion Indian amerykańskich. Większość z tych zastosowań utrzymało się zresztą do dzisiaj.

Części wykorzystywane: części naziemne zbierane wiosną.

Służy do ...

Drogą wewnętrzną:

  •  leczenie obrzęków wywołanych szokiem;
  •  leczenie przeróżnych problemów układu moczowego (w uzupełnieniu do leczenia lekarstwami).

Drogą zewnętrzną:

  •  leczenie ran, które ciężko się goją (w połączeniu z leczeniem klasycznym).

Zastosowanie tradycyjne:
  •  wzmacnianie kruchych paznokci;
  •  wzmacnianie łamiących się włosów;
  •  zapobieganie osteoporozie;
  •  leczenie złamań;
  •  uśmierzanie bólów oraz obrzęków reumatycznych;
  •  leczenie moczenia nocnego;
  •  leczenie zatrzymywania wody w organizmie;
  •  leczenie niektórych zaburzeń menstruacji.


Dostępność:
można dostać skrzyp polny w wielu postaciach. Są to herbatki ziołowe, pastylki z ekstraktem, kapsułki z suszoną rośliną, kapsułki z ekstraktem (samym albo z innymi produktami). Można ją znaleźć również w niektórych suplementach mineralnych.


Ostrzeżenie: nie należy mylić skrzypu polnego ze skrzypem błotnym (Equisetum palustre L.), który zawiera składniki toksyczne. Skrzyp polny zawiera badzo niewielkie ilości pewnego enzymu (tiaminazy), który może zniszczyć tiaminę (witamina B1) w przypadku nadmiernej konsumpcji, to znaczy, w dawkach większych, niż jest to zalecane.

Kanada jest jedynym krajem, który wymaga, aby ekstrakty ze skrzypu dostępne w handlu, były pozbawiane tego enzymu. Ale fakt podgrzania skrzypu polnego do 100 stopni Celsujsza wystarczy, aby zdeaktywować tiaminazę. Ekstrakty w handlu są również pozbawione ryzyka pod tym względem, ponieważ są one przygotowywane na bazie roztworu alkoholowego albo roztworu zasadowego: alkohol i wysokie pH niszczą tiaminazę.


Przeciwwskazania: obrzęk spowodowany dysfunkcją serca albo nerek.


Działanie niepożądanie: w wysokich dawkach, może wywołać alergiczne reakcje skórne.


Interakcje z innymi roślinami oraz suplementami: lekkie działanie moczopędne skrzypu polnego może dodać się do działania roślin i suplementów, które mają podobne właściwości.


Interakcje z lekarstwami:
lekkie działanie moczopędne skrzypu polnego może dodać się do działania leków, które mają podobne działanie. Dodatkowo, z powodu swojego działania moczopędnego, skrzyp polny może być niebezpieczny dla osób leczonych lekarstwami z rodziny digitalin. Należy więc porozmawiać o tym z lekarzem.

Komentarze do: Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz