Szukaj

Rumianek pospolity (Matricaria recutita )

Rumianek pospolity, którego świeżo rozwinięte kwiaty mają zapach przypominający zapach jabłek, rośnie naturalnie w wielu regionach świata. Wiele różnych gatunków rumianku było używanych w medycynie do różnych celów, i to już od starożytności.

Rumianek pospolity (Matricaria recutita ) źródło: wikipedia


Doniesiono, że faraon Ramzes II został zabalsamowany olejkiem aromatycznym z rumianu rzymskiego (Chamaemelum nobile). Następnie, starożytni Grecy i Rzymianie zaadaptowali ten gatunek rumianku, którego użycie rozpowszechniło się w całej Europie w czasach ekspansji Imperium Rzymskiego.


U Aglo-Saxonów, rumianek był uważany za jedną z siedmiu świętych roślin. W Starożytnym Egipcie, rumianek był używany do leczenia gorączki oraz udaru słonecznego. W VI wieku leczono nim bezsenność, bóle pleców, reumatyzm i niestrawność. W XIX wieku, w Medycynie eklektycznej, służył przede wszystkim do leczenia chorób wieku dziecięcego.

Aktualnie, jest on oficjalnym lekiem w 26 krajach i wchodzi w skład wielu popularnych preparatów farmaceutycznych, przede wszystkim w Europie. W Niemczech, na przykład, preparaty na bazie rumianku są używane w pediatrii w leczeniu odpieluchowego zapalenia skóry oraz ciemieniuchy u noworodków. Szacuje się, iż każdego dnia na świecie wypija się milion filiżanek naparu z rumianku.

Służy do ...

Drogą doustną:
  • leczenie problemów trawiennych (wraz z ośmioma innymi roślinami);
  • leczenie kolek u niemowląt (wraz z innymi rośllinami, na przykład koprem albo melisą);
  • uśmierzanie skurczów oraz zapaleń przewodu pokarmowego;
  • uśmierzanie pobudzenia i bezsenności na tle nerwowym.

Zobacz również: Lecznicze właściwości rumianku


Aplikacja skórna:


  • leczenie egzemy;
  • leczenie hemoroidów;
  • zapobieganie zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej, które jest wywoływane chemioterapią i radioterapią;
  • leczenie podrażnień i zapaleń skórnych;
  • leczenie podrażnień dróg oddechowych (inhalacje).

Dostępność: suszone kwiaty rumianku sprzedawane są na wagę albo w saszetkach do robienia naparów. Można także dostać kapsułki i pastylki z normalizowanym ekstraktem (w których zawartość aktywnych składników jest gwarantowana), tak samo jak i ekstrakty w płynie. Rumianek jest także składnikiem kremów i maści na skórę.


Przeciwwskazania:
nie stosować rumianku pospolitego w przypadku nadwrażliwości albo uczulenia na rośliny z rodziny złożonych (margaretka, arnika, nagietek lekarski, krwawnik pospolity, chryzantema). Osoby uczulone na bylicę i ambrozję są bardziej narażone na alergię krzyżową na rumianek pospolity.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
jego lekkie działanie uspokajające może dodać się do działania roślin o podonych właściwościach, takich jak chmiel, waleriana, melisa, passiflora.


Interakcje z lekarstwami: jego lekkie działanie uspokajające może się dodać do działania syntetycznych leków o podobnych  właściwościach. Może się zdarzyć, że silne dawki rumianku mogą zwiększyć działanie leków antykoagulacyjnych (takich jak warfaryna, na przykład).

Komentarze do: Rumianek pospolity (Matricaria recutita )

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz