Szukaj

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)

Rozmaryn lekarski jest krzewem, który rośnie dziko wokół Morza Śródziemnego. Uprawiany jest jako roślina wieloletnia w umiarkowanych klimatach globu, gdzie zimy są łagodne; oraz jako roślina jednoroczna w regionach nieco bardziej północnych. Liście rozmarynu nie opadają jesienią. W fitorerapii, można uciec się do pomocy suszonych liści, albo zrobić różne postaci płynnych ekstraktów, w tym olejek aromatyczny.

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) źródło: wikipedia


Olejek zapachowy z rozmarynu jest bardzo powszechnie stosowany jako składnik aromatyczny w przemyśle kosmetycznym (mydło, perfumy, kremy, etc.), ale również w przemyśle spożywczym (napoje alkoholowe, desery, cukierki...).

Części wykorzystywne:
części naziemne, idealnie zbierane w momencie kwitnienia.

Służy do ...


Użytek wewnętrzny:

  •  leczenie dolegliwości wątrobowych;
  •  leczenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Użytek wewnętrzny:

  •  leczenie problemów reumatycznych;
  • leczenie dolegliwości krążenia obwodowego;
  •  przyśpieszanie leczania ran.
Zastosowanie tradycyjne: 
  • uśmierzanie bólów głowy; - wzmacnianie rekonwalescentów;
  •  zwalczanie skutków stresu oraz zmęczenia;
  •  leczenia zapaleń układu oddechowego;
  •  leczenie zapaleń w obrębie uszu, gardła oraz nosa.

Olejek zapachowy, użytek zewnętrzny
: stymulowanie intelektu.


Dostępność:
istnieją trzy typy olejku zapachowego z rozmarynu, które różnią się w zależności od miejsca uprawy oraz momentu zbioru. Dlatego też w momencie zakupu należy sprecyzować do czego potrzebujemy olejku, żeby móc dostać olejek najlepiej przystosowany do naszych potrzeb.


Uwaga:
olejek zapachowy z rozmarynu jest produktem bardzo silnym, który zażywany drogą wewnętrzną jest toksyczny w zbyt dużych dawkach. Stałe zażywanie tego olejku wymaga nadzoru aromaterapeuty albo naturopaty. Zauważmy, że chodzi tutaj jedynie o produkty skoncentrowane. Zastosowanie rozmarynu w jedzeniu nie przedstawia sobą żadnych problemów ani zagrożenia.


Ostrzeżenie: niektóre składniki rozmarynu mają działanie konwulsyjne. Doniesiono o kilku przypadkach epilepsji związanych z nadmierną konsumpcją rozmarynu.


Przeciwwskazania:
rozmaryn nie jest wskazany w przypadku kobiet ciężarnych, osób cierpiących na nadwrażliwość wątroby, a także małych dzieci.


Działania niepożądane:
zażywanie wielkich ilości olejku aromatycznego z rozmarynu może spowodować podrażnienia żołądka albo jelit, a nawet uszkodzić nerki. Osoby z bardzo wrażliwą skórą mogą mieć reakcję alergiczną w momencie aplikacji rozmarynu na skórę. Należy przede wszystkim przetestować tę roślinę na bardzo małej powierzchni, w początkach używania.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
może się zdarzyć, że działanie płynnego ekstraktu doda się do działania leków moczopędnych i, z tego względu, może wchodzić w interakcje w terapiach litem.

Komentarze do: Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz