Szukaj

Pochrzyn włochaty Dioscorea villosa

Pochrzyn włochaty jest warzywem, które przypomina ziemniaka; istnieje wiele gatunków i odmian tej rośliny. Jest uprawiany jako roślina jadalna w Azji, w Afryce, oraz na Antylach. Wiele dzikich odmian pochrzynu jest używanych jako rośliny lecznicze w różnych zakątkach globu.

Pochrzyn włochaty Dioscorea villosa źródło: wikipedia


W Meksyku, na przykład, ludność posługuje się nim już od czasów Azteków, do leczenia reumatyzmu oraz jako środka do znieczulenia miejscowego. Ale żadne z tych tradycyjnych zastosowań leczniczych nie jest uznawane przez oficjalne władze medyczne.

W Ameryce Centralnej, pochrzynem włochatym posługiwano się do leczenia zaburzeń menstruacyjnych oraz dolegliwości jajników, tak samo jak do leczenia mdłości ciążowych, ułatwiania porodu oraz zapobiegania poronieniom. W Belize i w Chinach, pochrzyn służy do leczenia problemów dróg moczowych.

Różne tradycje przypisują tej roślinie właściwości antyskurczowe, a także efekt stymulujący wytwarzanie żółci. Jeśli nawet niektóre zastosowania pochrzynu utrzymują się w Meksyku, w Ameryce Centralnej oraz w Ameryce Południowej, to w medycynie europejskiej roślina ta jest aktualnie bardzo rzadko wspominana.

Producenci oraz dystrybutorzy produktów z pochrzynu włoachatego na rynku (kapsułki, kremy, itp.), utrzymują, że ich preparaty mogą leczyć wszystkie rodzaje bólów związanych z menopauzą, wśród których jest także osteoporoza, suchość pochwy oraz spadek pożądania seksualnego. Uwaga więc, ponieważ żadne dane poważne dane naukowe nie pozwalają potwierdzić tego typu rzeczy.

W naszych czasach, zainteresowanie pochrzynem włochatym wynika z jego niektórych związków chemicznych, które zostały odkryte w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Odkrycie to zresztą doprowadziło do przemysłowej produkcji pigułki antykoncepcyjnej.


Uwaga: oskarżano mało skrupulatnych producentów o dodawanie progesteronu do kremów „naturalnych” na bazie pochrzynu włochatego. Nie wiadomo, czy takie oskarżenia są uzasadnione. Według stowarzyszenia ginekologów oraz położników w Kanadzie, takie kremy nie mają żadnego działania hormonalnego, o ile nie dodano do nich estrogenu ani progesteronu syntetycznego.


Służy do ...

  • uśmierzania objawów menopauzy (nie zostało to jednakże dowiedzione naukowo). Dlatego też, aktualna wiedza naukowa na temat pochrzynu włochatego nie pozwala zasugerować odpowiedniej dawki.


Przeciwwskazania:
tradycyjnie, nie zaleca się pochrzynu włochatego do leczenia dzieci.


Działanie niepożądane:
w silnych dawkach, zasygnalizowano przypadki wymiotów oraz zaburzeń układu pokarmowego.


Interakcje z innymi roślinami albo suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
nieznane. W przebiegu badań prowadzonych nad zwierzętami, pochrzyn włochaty obniżył poziom lipidów we krwi. Takie działanie może więc, teoretycznie, dodać się do działania lekarstw stosowanych do obniżania poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.

Komentarze do: Pochrzyn włochaty Dioscorea villosa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz