Szukaj

Pluskwica groniasta (Actea racemosa)

Zwana także pluskwicą sercolistną, świecznicą groniastą. Amerykańscy Indianie używali pluskwicy groniastej do uśmierzania bólów menstruacyjnych oraz bólów porodowych, między innymi.

Pluskwica groniasta (Actea racemosa) źródło: wikipedia


Babcine lekarstwo

W roku 1875, lekarstwo słynne wśród kobiet, Lydia Pinkham\'s Vegetable Compound, zrobiło furorę w Stanach Zjednoczonych. W orginalnej kompozycji tego specyfiku, stosowanego w celu uśmierzania napięcia menstruacyjnego oraz napięcia mięśniowego, pluskwica groniasta zajmowała główne miejsce. W XIX wieku, lekarze używali go nie tylko w ginekologii, ale także do leczenia reumatyzmu oraz artrozy.

Medyczne zastosowanie tej rośliny dotarło także do Europy: w połowie XX wieku lekarze niemieccy leczyli kobiety w okresie menopauzy przy pomocy wyciągu normalizowanego z pluskwicy groniastej. Ostatnio natomiast, wraz z publikacjami łączącymi hormonoterapię zastępczą z wysokim ryzykiem raka piersi oraz chorób wieńcowych, popularność tej rośliny (oraz wszystkich innych pomagających zwalczyć objawy menopauzy), gwałtownie wzrosła.

Służy do...
  • redukowanie symptomów klimakterium;
  • przynosi ulgę w syndromie napięcia przedmiesiączkowego;  
  • łagodzi bóle menstruacyjne;  
  • redukcja uderzeń gorąca, które są związane z leczeniem przeciwko rakowi piersi.

Ostrzeżenie

Nie należy mylić pluskwicy groniastej (Actea racemosa) z Caulophyllum thalictroides (z ang. Blue Cohosh) oraz Actaea alba (z ang. White Cohosh), które nie mają takich samych właściwości, a są potencjalnie toksyczne.

Przeciwwskazania: kobiety ciężarne i karmiące piersią.

Działanie niepożądane:
okazyjnie, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, bóle głowy, zawroty głowy, wrażenie ciężkości nóg, przybieranie na wadze, skurcze.

Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.

Interakcje z lekami: badania przeprowadzone in vitro wskazują, że pluskwica groniasta może zmniejszać albo zwiększać działanie niektórych leków przeciwnowotworowych.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Wiele badań pokazuje, że pluskwica groniasta może być użyteczna w redukowaniu objawów związanych z menopauzą, przede wszystkim uderzeń gorąca oraz zaburzeń nastroju. Jednakże, nie istnieją podobne badania, dotyczące zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz bólów menstruacyjnych. Doniesiono także o przypadkach zatrucia wątrobowego, związanego z zażywaniem pluskwicy groniastej. Jednakże, przeprowadzone badania stwierdziły, iż chodziło o gatunki podobne do tej rośliny.

Dawkowanie

Należy wybierać wyciągi normalizowane, zawierając do 1 mg deoksyakteiny na 20 mg (jest to typ wyciągu, w postaci pastylki, który jest najlepiej do tej pory przebadany), albo ekstrakty normalizowane o zawartości do 2,5% glikozydów triterpenowych (substancje, których częścią jest deoksyakteina).

Komentarze do: Pluskwica groniasta (Actea racemosa)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz