Szukaj

Pięciornik (Potentilla l.)

Łacińskie słowo potentilla pochodzi od słowa potens, które oznacza „silny”. Jest to aluzja to właściwości medycznych niektórych gatunków tej rośliny.

Pięciornik (Potentilla l.) źródło: wikipedia

Występuje między innymi:
pięciornik krzewiasty ( Potentilla fruticosa), pięciornik złoty ( Potentilla aurea) i pięciornik zwany kurzym zielem (Potentilla erecta), pięciornik gęsi (Potentilla anserina L.),  pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta).

Anserina oznacza „który należy do gęsi”, co jest aluzją do faktu, według niektórych specjalistów, że te ptaki szaleją za tą rośliną, a według innych, do faktu, iż jego liście przypominają łapkę gęsi. Erecta albo recta, słowo to oznacza „pnący”, w przeciwieństwie do „płożący”, jak Potentilla reptans.

Części wykorzystywane:
korzeń, liście, kwiaty.

Czy to się je?

Tak. Ale tylko niektóre gatunki pięciornika. Można jeść pięciornik gęsi, ale pięciornik tormentum można, teoretycznie jeść, ale ze względu na jego silne właściwości ściągające, trzeba go wielokrotnie ugotować, aby pozbyć się garbników. Jeśli pięciornik gęsi jest lepszy, to dlatego, że zawiera mniej garbników.

Co do pozostałych gatunków pięciorników, teoretycznie można je jeść, ale botanicy raczej się w tym temacie nie wypowiadają. Indianie w Ameryce Północnej korzystali z właściwości pięciornika gęsiego, który był podstawowym produktem spożywczym. Korzenie, jedzono suszone albo świeże, szczególnie zimą.

Co się tym leczy?


Ponieważ kwas garbnikowy wydaje się być głównym składnikiem aktywnym pięciornika, można prawdopodobnie zakładać, iż im bardziej korzeń jest ściągający (z powodu zawartości garbników), tym większe ma on właściwości medyczne.

Ponieważ żaden z pięciorników nie jest trujący, niczym nie ryzykujemy próbując różnych gatunków pięciorników rosnących w naszym klimacie. Wystarczy tylko spróbować. Im mniej jest jadalny, tym jest skuteczniejszy. Proste?

Z powodu swoich właściwości ściągających, pięciorniki są szczególnie użyteczne zarówno wewnątrz – przypadki biegunek – jak i na zewnątrz – w leczeniu dolegliwości błony śluzowej gardła i jamy ustnej. W przypadku biegunki, pięciornik poradzi sobie z biegunką zdarzającą się w lecie, jak również z tą, która towarzyszy tyfusowi. Są one również skuteczne w przypadku zatruć ostrych i podostrych zapaleń jelit.

Drogą zewnętrzną, pięciornikiem w postaci wywaru posługujemy się do leczenia aft oraz innych owrzodzeń jamy ustnej, do leczenia upławów.

W kompresie – do leczenia kontuzji, siniaków i oparzeń.

Zapalenie jamy ustnej i dziąseł, tak samo jak i chroniczne zapalenie krtani – wliczając w to kaszel u palacza – można leczyć płukankami na korzenia pięciornika kurze ziele.

Zapalenie dziąseł leczono również mieszanką w równych częściach z nalewki z pięciornika kurze ziele oraz nalewki arniki, albo też nalewki nalewki z pięciornika kurze ziele i nalewki z mirry, które nakłada się na dziąsła i gardło pędzelkiem albo czubkiem palca.

A w końcu, z wielką skutecznością można leczyć odmrożenia, rozpuszczając ekstrakt z pięciornika kurze ziele w glicerynie i nakładając mieszankę na bolące miejsce.

Komentarze do: Pięciornik (Potentilla l.)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz