Szukaj

Pau d’arco (Tabebuia avellanedae)

Pau d’arco to wielkie tropikalne drzewo z Ameryki Południowej. Od bardzo dawna, Indianie amerykańscy stosowali jego wewnętrzną korę (która znajduje się między korą a drewnem, i w której krążą soki), w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji. Tradycyjnie, w Ameryce Południowej, przygotowuje się pau d’arco w postaci naparu. W Brazylii, w przypadku drożdżycy pochwy, stosuje się tampony nasączone tym schłodzonym naparem.

Pau d’arco (Tabebuia avellanedae) źródło: wikipedia


Producenci suplementów z pau d’arco przedstawiają tę roślinę jako panaceum, które pozwala na leczenie wrzodów, cukrzycy, choroby Parkinsona, anemii, mięśniaków macicy, raka, a także pozwala na stymulowanie układu odpornościowego. Lepiej podchodzić do tych zapewnień z dużą ostrożnością, ponieważ aż do tej pory żadne badania kliniczne nie potwierdziły takiego działania.


Poza tym, w niektórych przypadkach, ponieważ nie przeprowadzono żadnej kontroli jakości, można uważać, że to raczej kora zewnętrzna, a nie wewnętrzna, jest stosowana w produkcji tych preparatów.


Kiedy pierwsi Europejczycy przybyli do Brazylii, tubylcy od dawna znali już właściwości pau d’arco. Z jednej strony, stosowali oni drewno tego drzewa do robienia łuków (pau d’arco oznacza łuk myśliwski w języku tubylców). Z drugiej strony, używali go do celów medyczynych.


Przypisywali mu właściwości antyinfekcyjne oraz antynowotworowe. Posługiwali się nim również jako antidotum na ugryzienia węży oraz insektów, jako środkiem przeciwbólowym oraz przeczyszczającym.


Jeszcze za naszych czasów, kora pau d’arco pozostaje bardzo popularna wśród Brazylijczyków, którzy czynią z niej użytek w celu zwalczania każdego rodzaju dolegliwości. Zielarze lokalni zalecają ją również w leczeniu raka.


W Brazylii, przypadki wyzdrowienia quasi cudownego pacjentów chorujących na raka zostały odnotowane w latach 60 XX wieku, ale nigdy nie zostały one odpowiednio udokumentowane. W latach 60 również, National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych przeprowadził prace nad tą rośliną, w wyniku której wyizolowano lapachol, jeden ze składników aktywnych pau d’arco.

Służy do ...


Drogą wewnętrzną:
  •  leczenie infekcji żołądkowo-jelitowych;
  •  leczenie infekcji dróg oddechowych;
  •  leczenie infekcji skórnych;
  • leczenie infekcji drożdżowych;
  •  leczenie zapaleń;
  •  leczenie cyst;
  •  leczenie zapalenia pochwy;
  •  leczenie raka.

Drogą zewnętrzną:
ochrona przed infekcjami w przypadku ran.

Dostępność:
w Ameryce Północnej, pau d’arco jest sprzedawany w postaci kapsułek oraz w postaci proszku z kory wewnętrznej, w formie ekstraktów płynnych, oraz w saszetkach do robienia naparów. Dane naukowe są niewystarczające, aby zasugerować odpowiednią dawkę.

Przeciwwskazania:
nie ma żadnych danych odnośnie kory wewnętrznej.


Działanie niepożądane:
nie ma żadnych danych odnośnie kory wewnętrznej.


Interakcje z innymi roślinami:
nie ma żadnych danych odnośnie kory wewnętrznej.


Interakcje z lekarstwami:
nie ma żadnych danych odnośnie kory wewnętrznej.

Komentarze do: Pau d’arco (Tabebuia avellanedae)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz