Szukaj

Orzech włoski - liście (Juglans regia)

Orzech włoski to ogromne drzewo liściaste, które odnajdujemy w większości regionów o umiarkowanym klimacie całego globu. Pochodzenia azjatyckiego, prawdopodobnie chińskiego, orzech włoski miał być najpierw uprawiany w Persji (dzisiejszy Iran), zanim rozprzetrzenił się wszędzie, na całym świecie.

Orzech włoski - liście (Juglans regia)

Jest to drzewo, które daje orzechy. Jego zastosowanie do celów leczniczych było znane już kilka tysięcy lat temu. W Ameryce Północnej, znajdujemy dwa gatunki orzecha włoskiego, orzech czarny (Juglans nigra) oraz orzech szary (Juglans cinerara).  Orzech włoski może żyć nawet do 300 lat, a osiągnąć nawet ponad 30 metrów wysokości.


Dawniej, stosowano również korę orzecha włoskiego jako środka przeczyszczającego oraz oczyszczającego (oczyszczanie krwi), przede wszystkim u Indian Północnoamerykańskich. Ci ostatni stosowali zresztą korę dwóch gatuków orzecha występujących w Ameryce Północnej (Juglans nigra i Juglans cinerara), które zawierają prawie takie same substancje aktywne, które odnajdujemy w gatunku Juglans regia.


Kora ta również służyla do leczenie infekcji i zapaleń przewodu pokarmowego, spowodowanych przez pasożyty jelitowe. Zielarze używają również kory z gałązek orzecha włoskiego, ze względu na ich właściwości antyseptyczne i grzybobójcze.

W ostatnim czasie, badacze zainteresowali się bliżej owoacami orzecha włoskiego, które zawierają olej wyjątkowo interesujący z powodu jego unikatowego profilu podstawowych kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, typu omega-3 i omega-6. Sprawia to, że orzech jest produktem żywnościowym niezwykle cennym, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom kardiowaskularnym oraz naczyń wieńcowych.


Części wykorzystywane: liście, kora, owoce.


Służy do... 


Do użytku zewnętrznego:
  •  leczenie łagodnych zapaleń skóry;
  •   leczenie nadmiernego pocenia rąk i stóp;
  •  uśmierzania podrażnień skóry, egzemy, podrażnień słonecznych, mniejszych oparzeń, łupieżu.

Mimo że tradycja zaleca zażywanie drogą doustną naparów z liści albo z kory, jako środków przeczyszczających albo oczyszczających, to jednakże wielu ekspertów bardzo silnie sugeruje ograniczenie się jedynie do zastosowania zewnętrznego, z powodu prawodopodobnego działania toksycznego orzecha włoskiego.


Dostępność: najbardziej znanym i powszechnym produktem jest płynny ekstrakt. Można również dostać suszone liści.


Uwaga: liście orzecha nie powinny być używane przez osoby uczulone na orzechy.


Ostrzeżenie:
ponieważ liście orzecha włoskiego szkodzą rozwojowi komórek warstwy powierzchniowej skóry, powinny one być używane z wielką ostrożnością. Nie należy więc stosować kompresów z wodoodpornego opatrunku. Nie należy aplikować wywarów z liści orzecha włoskiego na wielkie powierzchnie ciała.


Działanie niepożądane:
nieznane.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
nieznane.

Komentarze do: Orzech włoski - liście (Juglans regia)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz