Szukaj

Muira puama (Ptychopetalum olacoides)

Krzew ten, pochodzący z Amazonii brazylijskiej, może osiągać nawet pięć metrów wysokości. Wyciągana z kory krzewu, muira puama jest stosowna od bardzo dawna przez Indian z Amazonii jako afrodyzjak, ale również do leczenia niemocy seksualnej, problemów neurologicznych i mięśniowych, problemów reumatycznych, zmęczenia oraz grypy.


W Zjednoczonym Królestwie, przepisuje się ją przeciwko impotencji. Popularność Viagry zrobiła z muira puama prawdziwą gwiazdę. Wiele firm ją używa, w połączeniu z innymi roślinami, w produkcji preparatów, które mają działać jak afrodyzjaki.


Botanicy mieli trudności ze zidentyfikowaniem pochodzenia muira puama. Na początku uważali, iż substancja ta pochodzi z rośliny Liriosma ovata albo Acanthea virilis. Te dwie rośliny mogą być jeszcze zresztą sprzedawane pod nazwą muira puama.


Jacques Waynberg, który przeprowadził badania nad rośliną, jest przekonany co do jej skuteczności. Uważa on, że produkty oferowane aktualnie, nie mają wystarczającego stężenia składników aktywnych, aby naprawdę działały. To dlatego trzeba, żeby ich cena była wysoka - muira puma to krzew bardzo rzadki, a proces produkcji wymaga zastosowania kory, ale również kory korzeni, co niszczy całą roślinę.


Roślinne afrodyzjaki: rośliny i suplementy, których przeznaczeniem jest stymulacja popędu seksualnego, zawsze były popularne, ale często jest brak wiarygodnych danych naukowych, które mogą udokumentować ich skuteczność. Oto dlaczego tak ważne jest, aby wyjaśnić sprawę  tych produktów. Tym bardziej, że rynek jest przesycony koktajlami, które zawierają trzy, cztery, a czasami nawet aż do 10 albo 12 różnych składników: nieszkodliwość oraz skuteczność tych preparatów jest więc niemożliwa do określenia.


Strony internetowe, które wychwalają muira puama jako afrodyzjak, wspominają o próbach klinicznych, przeprowadzonych we Francji, które nie były kontrolowane. Na pierwszy rzut oka, rezultaty tych badań są bardzo zachęcające, ale francuski seksuolog, Jacques Waynberg, który jest głównym autorem tych badań, przyznał w następstwie różnych nieporozumień, iż prace te nigdy nie zostały ukończone.

Części wykorzystywane: kora krzewu oraz kora korzeni.


Służy do ...

  •  leczenie zaburzeń seksualnych;
  •  leczenie zmęczenia.

Dostępność
: można dostać samą muira puama albo w postaci płynnego ekstraktu, albo w połączeniu z innymi roślinami, w pastylkach albo w kapsułkach. Z braku wiarygodnych danych naukowaych na temat muira puama nie pozwala zasugerować odpowiedniej, skutecznej dawki.


Przeciwwskazania:
z powodu braku danych naukowych, kobiety ciężarne oraz karmiące piersią nie powinny konsumować moira puama.


Działanie niepożądane: nieznane.


Interakcje innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami: nieznane.

Komentarze do: Muira puama (Ptychopetalum olacoides)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz